Франция и Унгария изпревариха Испания и Австрия по внос на руски газ през първото тримесечие на 2024 г. В същото време Испания и Австрия не намалиха покупките. Те бяха увеличени от Франция и Унгария.
През първото тримесечие на 2024 г. се смениха лидерите във вноса на руски газ. Ако година по-рано това бяха Испания и Австрия, сега на преден план излязоха Франция и Унгария.
Така, според CREA и ENTSOG, Франция е увеличила вноса на Yamal LNG със 75% – от 1,2 милиарда кубически метра до 2 милиарда кубически метра, а Унгария – с почти 58% от тръбопроводния газ: от 1,2 милиарда кубически метра до 1,89 милиарда кубически метра .
Френската TotalEnergies е участник в Yamal LNG и акционер в Novatek. В същото време унгарската MVM има дългосрочен договор с Газпром и Будапеща води приятелска политика към Москва.
Преди това лидери в закупуването на руски газ бяха Испания и Австрия. Те не намалиха вноса, дори леко увеличиха покупките, но не колкото Франция и Унгария. Испанската Naturgy, която има договор с Yamal LNG, е получила 1,62 милиарда кубически метра през януари – март, а австрийската OMV, дългогодишен клиент на Газпром, 1,48 милиарда кубически метра. Това се вижда от тримесечния отчет на компанията.
След челната четворка са Италия (1 млрд. куб. м), Словакия (975 млн. куб. м) и Гърция (671 млн. куб. м).
През първото тримесечие на 2024 г. доставките както на руски LNG, така и на тръбопроводен газ за Европа се увеличиха. Според ENTSOG Газпром е увеличил износа с почти една трета – до 7,7 милиарда кубически метра.
През последните няколко години делът на руския газ в Европа е намалял значително, но все още е висок. е 15%. От една страна, доставките на гориво по тръбопроводите са паднали почти пет пъти за две години поради санкции и контрасанкции. От друга страна, капацитетът на тръбопровода сега е ограничен само до една газоприемна точка в Украйна и европейската линия на Турски поток.
Междувременно европейски политици продължават да призовават за забрана на газа от Русия. Въпреки това Европейската агенция за сътрудничество на енергийните регулатори (ACER) предупреди, че към забраната за внос на руски LNG трябва да се подходи с повишено внимание, особено като се има предвид фактът, че транзитът на газ през Украйна може да спре от 1 януари 2025 г. Очевидно затова новият пакет от санкции срещу Русия, както съобщава Bloomberg, включваше само предложение за забрана на трансбордирането на LNG в европейските пристанища. Използва се за транспортиране на газ до Азия, когато навигацията по Северния морски път е затворена.
Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон каза вчера, че Европейската комисия координира подготовката за края на транзитния договор.
„Европейската комисия няма да поиска от Украйна да преговаря за удължаване на споразумението. Имаме алтернативни решения за доставки на страни, които все още получават газ през Украйна“, пише Кадри Симсън в X.
Според ENTSOG около 50% от износа на Газпром за Европа, включително Молдова, е минавал през Украйна през първото тримесечие. Основните получатели са Австрия, Словакия и Италия.
„В светлината на възможни по-нататъшни или дори пълни прекъсвания на доставките на природен газ от Русия, например поради прекратяването на споразумението за транзит на газ между Украйна и Русия, OMV диверсифицира както източниците на доставка на газ, така и маршрутите за доставка на газ, за да осигури сигурно енергийно снабдяване за своите клиенти. През юли 2023 г. OMV успя да осигури значителен допълнителен дългосрочен транспортен капацитет до Австрия на трансферните точки Оберкапел (от Германия) и Арнолдщайн (от Италия). Благодарение на тези споразумения OMV ще може да изпълни задълженията си за доставки към клиентите дори в случай на пълно спиране на доставките по съществуващи дългосрочни договори с Gazprom Export. OMV продължава да следи отблизо развитието и редовно оценява потенциалното въздействие върху австрийския пазар на газ, както и върху паричните потоци и ликвидната позиция на групата“, се казва в тримесечния доклад на OMV Австрия.
От Киев многократно са заявявали, че нямат намерение да удължават договора за транзит, но са готови да се срещнат наполовина, ако страните от ЕС поискат това. Сред вариантите експертите посочват появата на европейски или молдовски посредник или доставката на газ на руско-украинската граница.
ЕС казва, че планира напълно да се откаже от руския газ от 2026 г., когато стартира нови проекти в САЩ и Катар.
В същото време ръководителят на френската TotalEnergies Патрик Пуян каза на инвеститорите, че ситуацията с доставките ще остане напрегната през 2026 г.
„Не казвам „от 2026 г.“, защото някои проекти ще бъдат отложени, сигурен съм, и това са големи проекти“, каза ръководителят на TotalEnergies. Той отбеляза, че европейските политици разбират потенциалното въздействие на санкциите върху LNG от Русия и не искат повторение на газовата криза от 2022 г. Ако бъдат въведени, цената на газа ще се покачи много бързо, допълни Патрик Пуян.
Газът в Европа се търгува за 300-350 долара за хиляда кубически метра, но това все още е по-скъпо от времето преди енергийната криза, когато цените бяха под 200 долара.