ООН: Българите стават 2 милиона до края на века. В световен мащаб ООН прогнозира друга тенденция – нарастване на населението на Земята
Т ревожен доклад на ОНН. Населението на България ще намалее драстично до края на XXI в. Ако до края на 2019 г. очакванията са българите да бъдем близо 7 млн., то най-мрачната прогноза е, че до 2100 г. ще бъдем едва 2 млн.
Според експерти това ще се случи на фона на тенденция за увеличаващата се популация в световен мащаб. В момента жителите на земята са малко над 7 млрд., а в края на века населението се очаква да бъде близо 11 млрд.
Населението на България ще продължи да намалява през следващите години.
Тревожната прогноза се съдържа в последния доклад на ООН за населението на Земята, информира NOVA. Ако преди 25 българите сме били почти 9 млн. души, то догодина ще бъдем под 7 млн.
Според най-лошия сценарии населението на България ще намалее до малко над 2 млн., за сравнение толкова са в момента жителите на Пловдив и София. Според експертите обаче тревожните данни са на база на световните тенденции в момента и са нереалистрични.
„Всички тези сценарии са обречени на тотален провал
тъй като много трудно може да се каже, че тази тенденция, която е сега или през последните 10 години може свободно да се прехвърли за следващите 80 години”, обясни проф. Георги Рачев, географ.
Водещата прогноза на ООН все пак е малко по-оптимистична – според средния вариант за демографско развитие българите ще намалеят с 1 млн. до 2038 г. – 5.977 млн. души, а в края на века населението няма да надхвърля 3.6 млн. „Аз съм оптимист за България. Тя никога не е била толкова богата”, сподели проф. Рачев.
В световен мащаб ООН прогнозира друга тенденция – нарастване на населението на Земята.
Според данните в края на XXI в. хората ще бъдат 11 млрд. – с 3 млрд. повече от сега. Жителите на Европа ще продължат да намалява, за разлика от хората в Африка и Азия.
„В Индия за разлика от Китай благосъстоянието на хората расте много бавно. Докато в Китай вече се забелязва , че образованите и заможни семейства рязко намаляват броя на децата си, то в Индия положението е страшно”, обясни още географът.
А заради растящата популация по света прогнозите са природните ресурси рязко да намалеят и да се ускори процесът на глобално затопляне.
https://www.vesti.bg/