Оттегля се предложението за промяна в структурата на Националната кардиологична болница (НКБ). Това каза за БТА д-р Красимир Джинсов, директор на НКБ, след среща между представители на различни клиники и Съвета на директорите на лечебното заведение. На срещата е присъствал и заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
Изразихме подкрепата си към медиците и ги уверихме, че предложението ни за промяна в структурата на болницата не е внесено в Министерството на здравеопазването. След като обсъдихме докладите от началниците на клиниките, веднага след срещата днес внесох становището си до Съвета на директорите, че трябва да се отмени предложението за промяна в Правилника за вътрешния ред, добави той. По думите му, съветът е подкрепил становището му. Структурата на болницата ще си остане такава, каквато е била и досега, увери д-р Джинсов.
С предложението за промяна в Правилника трябваше да обсъдим на ниво клиники и институции оптимизирането на работата на болницата – повишаване на нейния капацитет чрез разкриване на нови дейности, каза още д-р Джинсов. „След обсъждане с медиците, видяхме, че предложението на Съвета на директорите е неосъществимо и решихме да го оттеглим“, допълни той. Сега продължаваме да търсим други решения, които да повишат дейността на болницата чрез укрепване на съществуващите отделения, каза още д-р Джинсов.
Болницата е от национално значение, не можем да си позволим да я загубим и трябва да направим нещо, за да я стабилизираме, допълни той.
НКБ е поискала от държавата 10 млн. лв. заем, но държавата е поискала от нас да предоставим конкретни оздравителни мерки с конкретни срокове, чрез които да стабилизираме лечебното заведение, добави д-р Джинсов. По думите му, с този заем болницата ще разплати 9,4 млн. лв. просрочени задължения към доставчици. Просрочените задължения застрашават съществуването на болницата, тъй като във всеки момент контрагентите биха могли да предявят исканията си и да спрат доставките на консумативи към лечебното заведение. Текущите задължения на НКБ са близо 14 млн. лв., посочи още той. Трябва да се подобри финансовото състояние на болницата, за да можем да изплащаме кредита, добави д-р Джинсов.
Проблемът с недостига на медицински сестри в НКБ продължава да съществува, но това, което аз като директор мога да направя, е активно да промотирам болницата, каза д-р Джинсов в отговор на въпрос за справянето с липсата на медицински сестри. По думите му всички, работещи в болницата, трябва да се включат в усилията за осигуряване на медицински сестри. По думите му, има отделения, в които, ако една сестра напусне, е заплашено извършването на медицинската дейност. Основната заплата на медицинска сестра в НКБ е 2 хиляди лева и има идея в по-специализираните структури заплатите да бъдат повишени, допълни той. Средната заплата, включително с добавки и извънреден труд, достига до 3-4 хиляди лева. По думите му, само в Клиниката по кардиология са необходими 30 медицински сестри. Медицински сестри са необходими и за постоперативните грижи да децата, претърпели сърдечни операции.
Болницата вече е акредитирана да бъде база за обучение на специализанти по педиатрични здравни грижи – специалност, за която има осигурено допълнително финансиране в размер на две минимални работни заплати, посочи още той. Водя разговори с парламентарни групи за законови промени, чрез които да се промени и категорията им на труд, добави д-р Джинсов.
Идеята, която имахме – за промени в структурата на болницата, не е да се взима персонал от съществуващите клиники, а да се привлекат нови хора, каза още той. Предложението за новата структура на болницата – създаване на клиника по гръдна хирургия и на втора клиника по кардиология, е на Съвета на директорите, добави д-р Джинсов.
За искането на медици от болницата да бъде сменен Съветът на директорите д-р Джинсов каза, че този въпрос може да бъде коментиран от принципала на лечебното заведение – Министерството на здравеопазването.
През декември 2024 г. в отворено писмо, подписано от над 200 лекари и медицински сестри, работещи в болницата, те изразиха тревогата си от преструктуриране на лечебното заведение. Писмото беше изпратено до президента, до премиера, до служебния министър на здравеопазването, до НЗОК, и в него се посочваше, че е „направен опит да се вземат решения на тъмно, тайно, със задна дата и съмнителни мотиви, без обсъждане с колектива на болницата, които в никакъв случай не са за доброто на пациентите и само биха утежнили административния хаос, в който и без това се намира НКБ от встъпването в длъжност на Съвета на директорите“. В текста на писмото се посочваше още, че според решение на Съвета на директорите и приетия нов Правилник за дейността на болницата, се правят сериозни структурни промени без да се оповестят мотивите за тях.
След срещата днес началници на клиники казаха за БТА, че настояват да не се променя структурата на болницата, както и да бъде сменен Съветът на директорите.
Имаме идеи за развитие, каза проф. Борислав Георгиев, началник на Клиниката по кардиология и посочи, че непрекъснато се подготвят нови кадри, създават се условия за професионалното им развитие, а пациентите се лекуват качествено. По думите му, идеите за промяна в структурата не са обсъждани с работещите в болницата. Може и да не са добри финансовите резултати, но има периоди, в които сме извършвали и надлимитна дейност, което означава, че въпреки всичко ние работим добре, посочи проф. Георгиев. Според проф. Георгиев в болницата трябва да се осигури нова апаратура, както и да се привлекат медицински сестри.
По време на срещата бяха склонни да ни обещаят всичко, за да спрем протестите си и ние вече нямаме доверие на това ръководство, каза проф. Елина Трендафилова, началник на Отделението по интензивна терапия към Клиниката по кардиология в НКБ. По думите ѝ, мотивът за предлаганата структурна промяна е за да се повиши финансовият приход на болницата. Не вярваме на това ръководство, защото досега не са показали, че са колаборативни и че са склонни да се вслушат в нашите предложения, които направихме веднага след като Съветът на директорите встъпи в длъжност. Нито едно от нашите предложения не е взето предвид, каза още проф. Трендафилова.
Детските сърдечни операции не са прекратени напълно, но заради липса на персонал, който да обгрижва оперираните деца, се работи на цикли – две седмици се работи, за да можем да осигурим по две медицински сестри на смяна, две седмици оперираните, настанени в реанимация, се обгрижват с по една медицинска сестра, каза проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология. По думите ѝ, от юли досега са напуснали две медицински сестри заради натовареността на работата в реанимацията.
На 30 декември 2023 г. председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна с протестиращите медици от НКБ и отбеляза, че проблемите на здравеопазването ще бъдат сред приоритетите на 51-вото Народно събрание.
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева се срещна вчера с медиците, като по време на срещата посочи, че болницата има лош финансов резултат, което налага предприемането на спешни оздравителни мерки. Министър Кондева увери лекарите от НКБ, че министерството ще направи всичко необходимо, за да помогне на болницата, включително и чрез проект за предоставяне на заем за погасяване на натрупаните задължения.