Месечна прогноза за времето през ноември

0
88

В първите дни започва захлаждане и валежи

Сутрините започват с мъгли

Средните климатични максимални температури за ноември са между 9 и 14 градуса, а средните минимални – между 1 и 6 градуса. Валежните периоди през месеца са между 3 и 5; и от 15 до 18 ноември, като валежните количества са от 40 до 80 л/м2. По-топлите дни (температура над 16 С) са обикновено през първата половина. Към края на ноември вероятността за температури около нулата се увеличава значително. Ноември тази година средната месечна температура в повечето райони ще бъде над климатичната норма.

Валежите ще бъдат около климатичните норми, като повече валежи от нормалното се очакват в началото на втората десетдневка и в края на третата десетдневка от месеца – в западните части от страната, в Горнотракийската низина и в Родопите.

Новият месец ще започне със захлаждане и валежи. На 1 ноември от север на юг над страната ще премине бързо облачна система, която ще бъде предвестник на предстоящото захлаждане и валежи през следващите дни.

На 2 и 3 ноември времето ще бъде динамично с валежи в източната половина от страната и захлаждане, като главно в Предбалкана за кратко ще превали дъжд и сняг. Дневните температури в населените места ще достигат 7, 12 градуса.

От 10 до 12 слабо ще се повишат температурите, ниските облаци и приръмявания ще бъдат често явление по Черноморието, а на запад ще има сутрешни мъгли и повече слънчеви часове.

От средата на втората десетдневка и началото на третата, до 23 ноември, Циганското лято ще бъде в пълното си проявление. Утрините ще бъдат с мъгли в ниските места и поречията, а през деня ще бъде слънчево с температури от 10 до 15 градуса.

Облачно и дъждовно ще бъде от 24 до 26 ноември, с понижение на температурите. По планините и високите полета в западните райони ще превали и сняг.

Нови валежи и чувствително понижение на температурите се очаква в периода 27-30 ноември, като валежите в края на месеца ще бъдат от дъжд, по високите западни полета ще преминават в сняг, по планините над 1200 м надморска височина мокър сняг. В населените места температурите ще достигат 3-7 градуса. Валежите от мокър сняг ще продължават и в началото на декември.

Геопрогноза

Слаби смущения в средата на периода

Месецът ще започне със слаба геомагнитна активност. От 11 ноември до 13 ноември тя ще се повиши, като на Балканите не се очакват магнитни бури.

В периода от 15 до 17 ноември, и на 19, и на 22 ноември се очаква повишена активност с условия за слаби геомагнитни бури и на северните ширини. След 22 ноември и в началото на декември земното магнитно поле ще е със слаб интензитет.

През ноември продължава късната есен, обагрила в жълти и червени багри горите и полята. Преобладават антициклонални синоптични обстановки. При тях обикновено времето през нощта е ясно, а през деня предимно слънчево. В такива дни слънцето грее, но не топли. Тези периоди са известни като “Сиромашко (циганско) лято”, което според народната метеорология продължава около 30, 40 дни след Димитровден.

Народна метеорология

Слаба зима, лошо плодородие

Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.

За ноември народната метеорология гласи: слаба зима през ноември води до неплодородие. Ако на свети Архангел (8 ноември) е ясно и падне слана, зелето ще е добро и до първи декември няма да вали сняг.

Каквото е времето на Въведение Богородично (21.11), такова ще е и през цялата зима. Когато е облачно срещу Въведение Богородично, зимата бива мека, когато е ясно – много студена.  https://trud.bg/