Какви са резултатите до момента от политическите совалки в парламента на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ

0
6



Паралелни разговори вървят в 51-вото Народно събрание (НС). ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) се срещат поотделно с други политически сили в парламента.

Началото поставиха вчера от ПП-ДБ, които събират подкрепа за предложената от тях декларация за „санитарен кордон“ около Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“ и заложените в нея законодателни приоритети. Във вторник те потърсиха подкрепа от МЕЧ, „Алианс за права и свободи“ и „Има такъв народ“.

От спечелилата изборите коалиция ГЕРБ-СДС анонсираха разговорите си, като търсене на съгласие за съвместни законодателни действия в парламента. Преговорният екип е воден от лидера на партията Бойко Борисов, в него влизат също Рая Назарян, Томислав Дончев и Росен Желязков.

Вчера ПП-ДБ са изпратили покана на ГЕРБ-СДС, от там са отказали. Днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни пред медиите в парламента, че „правилният подход не е да ти изпращат покана в осем-девет вечерта“.

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков коментира, че, „избягвайки тези срещи, остава впечатлението, че ГЕРБ имат нещо, което да крият“. 

Рано тази сутрин ГЕРБ-СДС започна разговорите си за съвместни политически действия в НС първо с „БСП-Обединена левица“.

След това председателят на лявото обединение Атанас Зафиров заяви пред медиите, че срещата е била за политики, а не  за съставяне на правителство. Все пак по отношение на евентуално участие в управлението, той обясни, че в това НС има достатъчно десни формации, които спокойно могат да формират кабинет. Ако се прецени, че в едно бъдещо управление има нужда от лява политика, може да участваме в диалог, добави Зафиров. Колегата му Драгомир Стойнев съобщи, че от ГЕРБ-СДС са се съгласили с искането на левицата за отлагане либерализацията на пазара за електроенергията за битовите потребители с две години.  

Втората среща на ГЕРБ-СДС беше с „Има такъв народ“. Депутатите на Слави Трифонов също заявиха, че темата не е била правителство. По думите на Тошко Йорданов 90% от времето на разговора с ГЕРБ-СДС е било отделено на икономическото състояние на страната, защото „финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ“. Бихме направили всичко възможно да има правителство, но не на всяка цена, заяви Йорданов, като отново подчерта, че е важно изпълнението на конкретна икономическа и финансова програма. 

След двете срещи Бойко Борисов обобщи пред журналисти, че „при така конфигурирания парламент и по-малките са толкова важни, колкото и голямата партия, за събиране на мнозинство. Днес предложих прагматичен подход – политики, хора, които да носят отговорност като правителство, и така мнозинството да приеме цялата законодателна програма“. 

Той добави: „след като нямам достатъчно подкрепа, партията под наем няма да си дам. Аз защитавам моята партия“. Така Борисов коментира несъгласието на някои от формациите, които вижда като евентуални партньори („Има такъв народ“ и ПП-ДБ), той да бъде премиер в коалиционен кабинет.

Лидерът на ГЕРБ отбеляза обаче, че вчера и днес вижда, че се повтарят предизборните програми и се води предизборна агитация. Ако всички ние не се откажем от тази стил на работа, нищо добро няма да произлезе и от този парламент, каза политикът.

Предложението според него да се започне със законодателна програма не е удачно, защото, както се е видяло и в предишните Народни събрания, подобен подход води до „чудовища“, които следват в бюджетите. Всички, с които говорих сутринта, поставят финансите като най-големия проблем, както и икономиката, и безводието, отбеляза Борисов.

На ПП-ДБ вчера им разписах това, което най-много искаха, напомни лидерът на ГЕРБ.

След като днес отново не бе избран председател на парламента, ПП-ДБ продължиха совалките от вчера – този път с „БСП – Обединена левица“.

Имахме много конструктивна среща с „БСП-Обединена левица“. Ние показахме нашите приоритети в декларацията, те посочиха техните, коментира пред журналисти Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната“.  От ПП-ДБ дадоха подкрепа за жалбата на „БСП-Обединена левица“ пред Конституционния съд за частично касиране на вота.

Двете политически сили са се договорили да сложат общите си приоритети в потенциална хронограма, която може да бъде основа за работата на 51-вото Народно събрание. Най-големите различия са свързани с енергетиката.

„Възраждане“ също са получили покана за среща от ПП-ДБ , но по-късно тя е била отложена. Това каза в кулоарите на НС лидерът на партията Костадин Костадинов. Дали ще бъде избран председател на Народното събрание следващите няколко дни, зависи от това дали посланиците ще съберат евроатлантическите сили, коментира той.

Междувременно, във връзка с консултациите за правителство, от Баку президентът Румен Радев коментира, че по Конституция трябва да бъде избран председател на Народното събрание, да се формират парламентарните групи и след това той веднага може да започне консултациите.

 

 



Източник БТА