Изложбата „Интерпортрети“ на мултижанровия художник и артист Поло Оконе ще представят в Перник. За това съобщиха от Художествената галерия (ХГ) в областния град.
Експозицията ще бъде открита на 8 май от 17:30 ч. в галерия „Кракра“ и ще продължи в серия от прояви. Те ще започнат с музикален пърформанс. В течение на времето, през което творбите ще могат да бъдат разгледани, ще се включат и други автори, работещи в областта на съвременното изкуство. Куратор на изложбата е Вера Млечевска.
„Интерпортрети“ представя поредица от пластики и инсталации, които извличат същността на личността, пречупвайки я през призмата на различни теории на познанието, включително теорията за космогонични архетипи. Артистът излиза извън себе си, а галерията се превръща в съдържателен съд на неговите артистични намеси. Чрез пластики и инсталации, авторът превръща личната история и феноменология в „извлеци“, които придобиват автентичен и обективен смисъл във форма и материал, поясниха от ХГ в Перник.
Представените в изложбата „Интерпортрети“ архетипи изследват връзката между индивидуалното, вселенското и личната съдба. Авторът пресъздава и своите размисли и чувства относно ситуацията на човека в епохата на днешната четвърта индустриална революция.
Калоян Димитров с псевдонима Поло Оконе е мултижанров артист концептуалист. Осъществил е множество изложби, инсталации, философски акции, хепънинги и пърформанси. Работил е с редица артисти, танцьори, философи, поети и културни дейци в различни отворени концептуални проекти. Физик по образование, той жонглира с модерното и съвременното в научната и артистичната си дейност. Създава и традиционни проекти като международния фестивал „Бабашара“. Заедно с Мария Велкова формират фолклорен ансамбъл „Жива хорария“. Редовно изнася доклади по философия в Българската академия на науките на различни теми. Има публикаци в теоритични списания.
Оконе бе и сред основателите на първия фестивал на традиционната везба и плетиво „Магична красота“, провел се през юни м.г. в земенското село Мурено. Експозиция представи около 250 експоната, сред които шевици, носии, кърпи и др. везбовани дрехи. Под формата на седянка бе показано и културното битие на хората от Граово и Шоплука.
Изложбата „Интерпортрети“ може да бъде разгледана до 7 юни.