Трусове с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер са регистрирани в Турция в околностите на град Газиантеп.
Според сеизмолозите земетресението е станало в понеделник в 3:17 сутринта, българско време.
Епицентърът му е бил на 27 километра от Газиантеп, където живеят над един милион души. Огнището е било на дълбочина десет километра.
Вътрешният министър на Турция Сюлейман Сойлу каза, че страната вече е обявила най-висока степен на тревога поради земетресения.
Според канала NTV срутвания на сгради са регистрирани в селищата Кахраманмараш, Адияман, Диарбекир и Малатия. Разрушения са открити и в сирийската Латакия. Все още не е уточнена информация за евентуални жертви, но вече се твърди за открити около 80 жертви и стотици ранени, за повече от 130 разрушени сгради.
Съобщава се и за най-малко 230 загинали и в Сирия.
Припомняме, че по-рано 1167 души бяха ранени при земетресение в северозападен Иран.
Газиантеп
Газиантеп или само Антеп, както е старото име на града – все още често използвано, е град в южната централна част на Турция, административен център на едноименния вилает Газиантеп.
Може да се каже, че Газиантеп е столицата на шамфъстъка в Турция. Тук се произвежда в най-големи количества, а в повече от 100-те сладкарници в града ще можете да дегустирате до припадък баклави и всевъзможни други вкусотии с шамфъстък. Можете да си вземете както пресен шамфъстък, така и печен, пикантен, сладък… Градът е прочут и с местния вид дюнери, които са по-пикантни от тези, които обичайно можете да опитате в Турция.
В околностите на Газиантеп има и големи масиви с маслини и лозя – макар да има ярко културно лице, силата на града е в индустрията. По население се нарежда на шесто място в Турция, а по икономически показатели е трети.
Газиантеп е един от най-древните непрекъснато населявани градове в света. Мястото се обитава още от палеолита, като през територията му са минали асирийци, персийци, римляни, византийци, абасиди и селджукски турци. Най-много следи са оставили османските турци – джамии, ханове, бани и медресета.
Впечатляваща е и крепостта на града със своите 36 наблюдателни кули, дворци, гробници и джамии вътре. Да не забравяме и слуховете за лабиринт от подземни тунели, които извеждат от крепостта до реката – макар и непотвърдени, придават тайнственост на крепостта.
Музеят с мозайките в Газиантеп е сам по себе си достатъчна причина да посетите този турски град. Зеугма е един от най-големите и най-впечатляващи музеи на мозайките в света (По някои данни е най-големият). На площ от 30 000 квадратни метра ще можете да видите огромно разнообразие от цветове, форми и теми на мозайки от древния град Зеугма. Смята се, че самият Зеугма е основан от Селевк, предводител на конницата на Александър Македонски.
Музеят се състои от три сгради – една, посветена на мозайките от Зеугма, друга – на мозайки от късноантична църква, открита в района на Газиантеп, и трета – предназначена за конференции и срещи.
В Газиантеп има още няколко интересни музея – Музей на стъклото “Медуза”, Музей на турската кухня, Музей на дервишите, Етнографски музей и други.
Газиантеп се намира на 9 часа с автобус от Анкара и на 15 часа от Истанбул.