Зрелостниците от Випуск 2025 на задължителния държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература (БЕЛ) са постигнали среден резултат 57,53 т. (добър 4, 27), който е и е съизмерим с този от миналата година. В изпитния тест преобладават задачите, които изискват прилагане и разбиране на наученото. Над 80% от зрелостниците се справят с извличане и обработка на информация от текст и диаграма и успешно откриват проблем, интерпретиран в два откъса (94% от зрелостниците) и тема в неизучаван текст (80%). Затруднения срещат при задачи за пунктуация, за слято, полуслято и разделно писане, за употреба на пароними, за съгласуване по число между подлози и сказуемо, а при литературните задачи затрудненията най-често са свързани с разчитане на конкретен смисъл на цитат от изучен текст или с осмисляне на конкретно твърдение и съотнасянето му към изучен текст. Все още сериозно предизвикателство за зрелостниците е и създаването на кратък текст – интерпретация на дадена тема в изучен и в неизучен литературен текст. Устойчив е процентът на зрелостниците – 10%, които не демонстрират умение за съставяне на аргументативен текст, от тях 2534 не пишат, 1256 правят препис на откъса от „Крадецът на праскови“, а 625 го преразказват. Това показва анализът на резултатите от тазгодишните зрелостни изпити на Министерството на образованието и науката.
За област Добрич са подадени 1047 заявления от зрелостници за ДЗИ по БЕЛ. Допуснати са 987, от които се явиха 966. Средният резултат, който зрелостниците от областта са постигнали е съизмерим с миналогодишния – 53,05 т. (добър 4,06). Броят на отличните оценки – над 5,50 – е 70, който е по-висок от получените през учебна 2023 – 2024 година – 60. Седем зрелостници са получили пълни шестици – шестима от ЕГ „Гео Милев“ и един от СУ „Йордан Йовков“, гр. Тервел.
Като цяло по повечето предмети за втори задължителен ДЗИ резултатите са по-високи от миналогодишните.
Предстои задълбочен анализ на постигнатите резултати от ДЗИ, за да се набележат оптимални мерки за методическа подкрепа и контрол от страна на РУО – Добрич за преодоляване на идентифицираните дефицити.