Учени от Барселона са използвали компютърно моделиране, за да пресъздадат най-голямото наводнение в историята на Земята. Това се случи в Средиземно море преди около 5 милиона години. В резултат на катаклизмите морето се напълни с вода само за няколко години или дори месеци.

Още през 19 век учените установиха, че преди 5-6 милиона години Средиземно море е почти напълно пресъхнало. Събитието получи името „Кризата на Месина“.

През 70-те години на миналия век за първи път са пробити кладенци под Средиземно море. Оказа се, че под по-голямата част от дъното има слой сол с дебелина няколко километра. Точно над него има слой от вкаменелости от плитки езера.

Резултатите от проучването показаха, че морското равнище е паднало с един километър под днешното ниво. Това се случи поради изместването на тектоничните плочи, отрязвайки морето от Атлантическия океан. По-голямата част от водата се изпари, оставяйки солта на повърхността. По-малко от 11% от местните видове са оцелели след кризата.

Над солния слой имаше по-типични дълбоководни седименти. Те посочиха тежки наводнения.

През 2009 г. са проведени геофизични проучвания. Според техните данни огромната падина между Атлантическия океан и Средиземно море се е образувала в резултат на внезапно и катастрофално нахлуване на вода.

Авторите на новата научна работа изследваха района, където водите трябваше да ударят сицилианския праг – плато, свързващо съвременна Африка и Италия. Те открили ниски хълмове по крайбрежието на Южна Сицилия, които имали изравнена и опростена форма. Моделирането показа, че те биха могли да получат тази форма от мощно наводнение. Хребетите съдържат смесени и изкривени скални фрагменти, носени от вълните.

Според модела хълмовете са образувани от 40-метров воден поток, движещ се със скорост 115 км/ч. В пика си наводнението носеше около 1000 пъти повече вода от съвременната Амазонка. Басейнът на Източното Средиземноморие трябваше да получава 13 милиона кубически метра вода в секунда. За сравнение, сегашната скорост на река Амазонка днес е около 200 хиляди кубически метра в секунда. Учените отбелязаха, че ако откритията им са верни, потопът ще бъде най-големият в историята на планетата, съобщава The Conversation.