С лятото се сбогуваме официално в деня на есенното равноденствие – около 22 септември в Северното полукълбо и 21 март в Южното. Есенните месеците в Северното полукълбо са септември, октомври и ноември.

Новият сезон ще посрещнем с предимно слънчево време. От 22 септември се очаква постепенното повишение на минималните и максималните температури.

Сутрин над низините и котловините отново ще има краткотрайни мъгли. Около и следобед прогнозата е за развитие на купеста облачност, но вероятността за валежи е малка.

Към сряда следобед обаче предстоят превалявания с гръмотевици над Западна България.

Есента е преходен сезон с понякога доста високи температури в началото, наричани у нас „циганско лято“, и доста до по-ниски към края на периода.

Астрономическа зима тази година настъпва 21 декември в 11:20 ч. тогава е зимно слънцестоене – най-късият ден в годината (9 часа и 3 минути за София).

Към зимното часово време ще преминем на 27 октомври, неделя. Тогава в 4 ч. стрелките ще се върнат с 1 час назад и ще стане 3 ч.

Данните за смяната на сезоните и за преминаването към зимно часово време са от Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН.

Европейците искат да спре преместването на стрелките на часовниците.  Това показват първите резултати от общественото допитване на Европейската комисия.

Над 80% са гласували да остане лятното време без да се връщат стрелките на часовника през есента. В анкетата са участвали над 4,5 милиона граждани от всички държави-членки.

Най-активни са били германците. Много скоро ще бъдат представени пълните резултати и данни за участниците по държави.

„Това е най-големят брой отговори, които Комисията някога е получавала при обществени консултации. Това допитване е важна стъпка и ние сме много щастливи, че толкова много хора са приели темата за интересна. Но това не е естественият елемент, който ще бъде взет предвид, когато бъдат представени препоръките”, заяви Маргаритис Схинас.

https://btvnovinite.bg/