Културен шок и любопитство буди виетнамското икономическо чудо у европееца
Виетнам е мирис. Силен, напоителен, повсеместен.
Мирис на пържен маргарин, препечено месо, димящ тамян, тигрова мас, камфор… Тази миризма така се впива в ноздрите, кожата, дрехите, че няма забрава.
Виетнам е непораснало дете. Шумно, викащо, пеещо. Седящо на малки пластмасови столчета и ядящо от малки чинийки, сложени върху малки масички.
Виетнам е радващо се на банкнота от 5 долара момиче, което я развява като трофей над главата си и не крие емоциите си от получаването ѝ.
Виетнамците не остаряват. Чудесни са и на 30, и на 50, и на 70 г. Живеят в тесни и дълбоки жилища с 4 външни стени, за да се проветряват и охлаждат. Тясното строителство е резултат и на наследения oт дaлeчни кoлoниaлни вpeмeнa страх, че влacтитe събиpaт дaнък въpxy шиpинaтa нa фacaдaтa. При температура под 10°С затварят училищата, защото умират от студ.
Виетнамците са добронамерени хора. Когато не можете да се разберете на никакъв език, те пускат СhatGPT на телефона си и го поднасят на чужденеца с надежда да го упътят. В Ханой не живее нито една улична котка. За кучетата е друга тема…
70% процента от земята във Виетнам са джунгла. Отглеждането на ориз е основен поминък. Освен него край Сайгон (днес Хошимин по името на комунистическия лидер, обявил независимостта през 1945 г.) се отглежда лотос, който се използва в парфюмерията и козметиката, каучук за износ (Виетнам е на 5-о място по износ на каучук в Югоизточна Азия) и кокос.
Повечето виетнамци живеят твърде бедно и скромно. Сред най-разпространените професии в градовете е тази на масажист. Масажи се предлагат буквално на всяка крачка. На стъпала, на крака, на гръб, на глава, на цяло тяло. Продължителността им е от 30 минути до часове, но цените им рядко надхвърлят 30 долара. Вторият по популярност занаят е ваксаджия. Момчета, въоръжени с четки и кремове за почистване, предлагат “излъскване” на маратонки за 2-10 долара в зависимост от умението ви да се пазарите. Факт е, че час след това ще имате нужда от повторно ползване на същата услуга.
Bиeтнaм пpoдължaвa дa бъдe кoмyниcтичecкa дъpжaвa с еднопартийна система. Земята навсякъде е държавна, но пpeдпpиeмaчecтвoтo, cвoбoднaтa тъpгoвия и кaпитaлиcтичecкитe aтpибyти ca чacт oт живoтa нa виeтнaмцитe. Чepвeнитe знaмeнa cъc звeзди, cъpпoвe и чукове и портрети на Хо Ши Мин съжителстват с кaпитaлиcтичecки витpини нa дизaйнepcки бyтици, молове, лyкcoзни мoдeли aвтoмoбили и бляскави реклами. А ето и единайсет любопитни факта за страната, които вероятно не знаете:
1. Във Виетнам всички са “милионери”. Месечната заплата на средния виетнамец е 10 млн. донги, което се равнява на 400 долара. За съпоставка – кв. м жилищна площ в добър квартал на Ханой или Хошимин се продава за около 2000 долара.
2. Когато виетнамците си правят групова снимка, те се подреждат диагонално. Неосъзнатият инстинкт вероятно е резултат от липсата на пространство и стотиците хора, с които всеки е заобиколен на публично място.
3. Виетнам е богат на кокосови дървета. В международната търговия обаче е допускан само черният кокос, който е по-тънкокор и граничните скенери могат да огледат вътрешността му.
За събирането му се обучават маймуни. Първо, защото са по-сръчни – изчислили са, че маймуните събират по 300 кокоса за време, в което човек събира 80. И второ, защото не се нуждаят от отпуск, осигуровки, заплата или обяд. Нещо като биологичен AI.
4. В много от ресторантите на Ханой клиентите си готвят сами. На масата се поставят газов котлон и тенджера. Клиентът избира вида и грамажа на месото, което желае. Сервира се сурово с парче маргарин и всеки сам си го пържи. В менюто изобилства от гриловани змии, крокодили, тарантули и всякакви насекоми. Цените са доста ниски. Трима човека могат да се нахранят обилно с морска храна за около 20 долара, включваща и хубава виетнамска бира.
5. Виетнамците събуват обувките си, когато влизат в магазини, салони за красота и масажи, в храмове и дори в автобуси за екскурзии.
6. За гардероб азиатците (Китай, Виетнам, Камбоджа) използват балконите или прозорците си поради липса на пространство в домовете. Обичайно всичките им дрехи са на закачалки навън.
7. По търговската улица в столицата Ханой минава влак. Улицата е с ширина, малко по-голяма от тази на влака. За да премине дългата влакова композиция три пъти дневно, виетнамците прибират масите и столчетата на ресторантите, кафенетата и стоките от магазинчетата. Секунди след като отмине и последният вагон, всичко отново се разполага край релсите.
8. Култ към мъртвите. Почти половината от виетнамците вярват в живота след смъртта. Според будистите мъртвите се погребват три пъти – когато починат, три години след смъртта костите се изравят и се препогребват и още веднъж в урна, положена директно в обработваемата земя. Из цялата територия на Виетнам могат да се видят малки гробници, разположени сред оризовите насаждения.
9. Пешеходните пътеки във виетнамските градове практически не дават предимство на пресичащите. Оправданието е, че трафикът е толкова натоварен, че човек с превозно средство не може да стигне крайната точка, ако изчаква на пътеката. Клаксоните се използват непрекъснато и са предупредителен сигнал за останалите участници в движението. Пресичането на улица си е сериозен риск за живота.
10. В Ханой живеят 25 различни етноса. Седем от тях функционират като матриархат и днес. Жените си купуват мъже, като един съпруг обичайно се търгува за около три мотора. Средната цена на мотор е 1000 долара.
11. Всички дървета в Сайгон са номерирани и се знае точният им брой във всеки район. Забранено е отсичането освен на изсъхналите. Някои от стогодишните имат много скъпа дървесина, която се използва в производството на мебели.
* Viet (виет) – хора, Nam (нам) – юг