Средно училище „Димитър Талев“ в Добрич е реализирало над 25 международни проекта по програмите „Коменски“, „Грюндвиг“ и „Еразъм+“

0
7

БТА, Добрич (22 април 2025) В Националния пресклуб на БТА в Добрич се провежда местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. По време на форума се обсъждат новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Специален акцент е поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа. На снимката: началният учител в Средно училище „Димитър Талев“ Радостина Борисова.Снимка: Бисер Тодоров/БТА (ЛФ)

 

Средно училище „Димитър Талев“ в Добрич е реализирало над 25 международни проекта по програмите „Коменски“, „Грюндвиг“ и „Еразъм+“. Това каза началният учител Радостина Борисова по време на местната конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който информационната агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).

Сред любопитните активности, които Борисова представи е Мултидисциплинарен урок по взаимоучителен метод на тема „Във вълшебния свят на Рибния буквар“. В него по-големите ученици преподават на по-малките. Включени са молитва за успешен ден от страниците на буквара, ментална аритметика, четене на текстове на старинен език и тълкуване, как биха звучали днес, рецитиране на басни и анализиране на поуки. Урокът съдържа добри съвети, важни за гражданското образование, а емоционалният финал е говорещата снимка на д-р Петър Берон, създадена с помощта на изкуствен интелект, която е с послание към децата.

Сред дейностите в училището е факултативната форма „Драма и гражданско образование“. Чрез средствата на драмата се разиграват актуални казуси от училищния живот, което помага на учениците да станат по приемащи и разбиращи гледната точка на другите.  „До идеята за използването на тази иновацията ни доведе проведена анкета сред учителите за идентифициране на актуални проблеми в училище“, обясни Борисова.

От учебното заведение предлагат в единния разходен стандарт да бъдат заложени средства за подобни иновации, като стимул за училищата, които искат да се развиват и да дават по-високо качество на образователните услуги.

БТА