Според Икономическия и социален съвет е необходимо обособяване на област София-град в отделен район за планиране

0
16



Икономическият и социален съвет (ИСС) на България смята, че е необходима спешна промяна на районирането на България на ниво NUTS 2 и настоява за формирането на консенсусна национална позиция не по-късно от март 2025 г., като изразява своето желание и готовност активно да участва в процеса. Това се казва в становище на ИСС тема „Районите на планиране в Република България на ниво NUTS 2“, разработено по инициатива Съвета, получено днес в БТА. 

Според ИСС  е необходимо да се пристъпи към формирането на отделен район за планиране на ниво NUTS 2, в който отделно да бъде обособена област София-град, с ясен ангажимент на държавното управление за допълнителни инвестиции и целенасочена финансова подкрепа за насърчаване на социално-икономическото и инфраструктурно развитие на София-град и отразяване на тази промяна в съответните Интегрирани териториални стратегии за развитие на регионите за планиране от ниво 2.

Районите в България на ниво NUTS 1 са два, на ниво NUTS 2 са шест, със съответните подразделения на ниво NUTS 3, както следва: Северозападен (Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч), Северен централен (Велико Търново, Габрово, Русе, Разград и Силистра), Североизточен (Варна, Добрич, Шумен и Търговище), Югоизточен (Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора), Югозападен (София-град, София област, Благоевград, Перник и Кюстендил) и Южен централен
(Пловдив, Хасково, Пазарджик, Смолян и Кърджали), напомнят от ИСС. 

Настоящата ситуация доказано предизвиква сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния регион, включително като занижава интензитета на безвъзмездната финансова помощ поради непропорционално високото спрямо средното за страната благосъстояние на София-град, което повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, изтъкват от ИСС. Според Съвета това причинява сериозното икономическо изоставане на областите в този район, извън София-град и ги поставя на едни от последните места по БВП на глава от населението, измерен по стандарт на покупателна способност (СПС) – дори зад  пословично слабо развития Северозападен регион. В подобно неблагоприятно положение би се оказал и всеки друг регион, който би бил комбиниран със София-град, посочват от ИСС.

Резултатите от преброяването през 2021 г. за броя на постоянното население показват намаляване на населението по населени места и обезлюдяване в два от районите по NUTS 2, което налага да се обсъди възможността за оптимизирането на делението, се посочва в становището. За да бъде подходящо класифицирана като NUTS 2, дадена териториална единица трябва да има население между 800 000 и 3 милиона жители. Ако населението не отговаря на тези критерии, се правят промени чрез обединение или разделение на съществуващите единици. На база на социално-икономическите показатели на България, ИСС констатира, че към настоящия момент районите в страната на ниво NUTS 2 не отговарят на праговете за брой на населението, посочени в Регламент (ЕО) № 1059/2003. Северозападният и Северният централен район не отговарят на разпоредбите на Регламента за брой население. За останалите райони съществен принос имат големите градове като София, Варна, Бургас и Пловдив, които съсредоточават голяма част от населението на района, при отчитане и на вътрешната миграция в страната. Следва да се отчете и динамиката на национално ниво, тъй като населението на страната бележи спад през последните четири години – 6 447 710 за 2023 г., 6 482 484 за 2022 г., 6 532 117 за 2021 г., 6 569 275 за 2020 г., смятат от ИСС. 

Според настоящите райони в страна на ниво 2 по NUTS и съгласно чл. 108 от Регламент (ЕС) 2021/1060, Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южен централен райони са категоризирани като „по-слабо развити региони“, докато Югозападния регион е класифициран като „регион в преход“, напомнят от ИСС.

ИСС смята, че за преодоляване на регионалните дисбаланси е целесъобразно извеждането на нови райони в страната на ниво NUTS 2 и класифициране на всеки от тях като „по-слабо развити региони“ за гарантирането на повече средства от Европейските фондове, респ. по-висок процент на съфинансиране. С оглед постигане на тези цели бяха разработени варианти на предложения за нови райони в страната на ниво NUTS 2. Предложенията бяха обсъдени със заинтересовани страни, като с оглед консистентност и балансираност  в приложение към становището са представени всички разработени варианти, информират от ИСС.

От Съвета напомнят, че през 2025 г. ЕК ще представи своите предложения за Многогодишната финансова рамка за периода 2028-2034 г. и настояват България да използва максимално тази възможност и да предложи възможно най-добрите политики за регионално развитие през следващия период. В тази връзка от ИСС посочват, че официалните предложения до ЕК от държавите членки за изменения на NUTS трябва да бъдат изпратени до 1 февруари 2026 г., защото преговорите за промени следва да започнат не по-късно от март 2025 г.

В края на ноември миналата година от Българската търговско-промишлена палата изразиха подкрепата си в максимално бързи срокове да се започне диалог с институциите за промяна на картата на районите за планиране. Вече няма как София да бъде окрупнена с други райони за планиране, така че и тя да остане с достъп до кохезионно финансиране, каза пред журналисти в средата на ноември старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов. Може би е и честно, защото София е на почти 130 процента от европейското ниво на икономическо развитие, допълни той при представянето на изследването на ИПИ „Регионални профили: показатели за развитие“. В началото на октомври Асоциацията на индустриалния капитал в България посочи, че е необходима спешна промяна на районирането на България на ниво NUTS 2 и предложи пет варианта, като един от тях предвижда обособяване на област София град в отделен район.



Източник БТА