Снимки с диви животни. За спомен. Вечен

0
48
  • Лекарите в района на Иркутск трябваше да спасят тригодишно дете след нападение от пантера. Бебето беше поставено на операционната маса след фотосесия. Защо родителите си правят снимки с диви животни като сувенири, понякога вечни, разбра специалният кореспондент на МИР 24 Маргарита Гирилова.

„Когато се качих в ремаркето, видях детето си цялото в кръв, разкъсано. Никога преди не бях виждал кости или месо. Не бих го пожелала на никоя майка”, каза майката на пострадалото дете Светлана Князева.

Тригодишният Вова е с 20 шева на главата и гърба. Татко заведе сина си в цирка, за да се снима с животното.

От шатрата, където се случи трагедията, казаха, че са били наклеветени от състезатели.

„Априори не можем да работим на 28-ми, защото е понеделник. Нямаме пантери в сериала. С това затворихме тази тема”, каза Алексей Антонов, водещ на цирковото шоу “Wild Drive”.

На плакатите пантерата е на преден план. Според разследването тя е била в цирка, за да оцелее. Зрителите се снимаха с нея.

„По време на заснемането животното е нападнало детето, в резултат на което момчето е откарано в лечебно заведение с телесни повреди. Въз основа на резултатите от процесуалната проверка Следственият отдел на град Ангарск на Следствения комитет на Русия образува наказателно дело за престъпление за предоставяне на услуги за деца, които не отговарят на изискванията за безопасност“, каза Светлана Павликова, старши помощник на началника на Следствената дирекция на Следствения комитет на Русия за Иркутска област.
Капацитетът на шатрата е от 500 до 1000 места. Средната цена на билета е 1000 рубли. Общо малката шатра печели 500 хиляди за едно представление пред пълна зала. Въпреки значителните разходи – охрана, реквизит, отглеждане на животни, хранене – експертите смятат, че цирковият бизнес е доста печеливш. Средната заплата на цирковите артисти е 150 хиляди.

„Отглеждането на един лъв или тигър струва пет килограма месо на ден “ , отбеляза Дмитрий Сдобняков, администратор на цирк „Корона“ .

От три години в тази палатка няма животни. И приходите намаляха. От петима потенциални зрители само един си купува билет, когато разбира, че в представлението няма обучени изпълнители.

„Невъзможно е да си представим снимка, прегърнала лъв. Когато малките тигърчета са лъвчета, те са доста управляеми“, каза Дмитрий Сдобняков, администратор на цирк „Корона“.

Спорно е удоволствието да позираш до хищник. От 100 зрители десет рискуват да се доближат. Преди три години струваше 1000 рубли. За двете най-сполучливи снимки. Сега магазинът е затворен, поне в стационарните циркове.

„Имаме няколко вида цирк. Руската държавна циркова система включва предимно стационарни. Доколкото знам, асоциацията на големите циркове включва повече от 200 и съответно да се каже, че абсолютно всички не отговарят на това изискване, вероятно е некоректно“, каза Алена Ненашева, началник на отдела за правна поддръжка за дейността на клоновете на Руския държавен цирк.

Цирковете-шапито не са подчинени на Министерството на културата. Повечето са регистрирани като индивидуални предприемачи. От 200 палатки само 60 имат разрешителни за работа с животни .

„Имам категорично, негативно отношение към всякакъв вид менажерия. Всяка година има повече от 300 случая на нападения от леопарди и пантери“, каза Михаил Кречмар, специалист по конфликти с диви животни.

Дори техните треньори не знаят напълно какво има в главата на животното.

„Децата изобщо не се допускат близо до диви животни. Това е лесна плячка и никой не е отменил инстинкта“, каза дресьорката на диви животни Наталия Исайчева.

Всички „снимки“ и „видеа“ с животни са не просто опасно забавление, а по-скоро нездравословна мания за възрастни.

Пухкавите нещастници са заложници на ситуации. И забавляват публиката против волята си.

„Повечето хора, за съжаление, не мислят за етичния компонент на този бизнес. За да бъдат безопасни за клиентите, те най-вероятно се инжектират с успокоителни и психотропни лекарства, тоест добавят се към храната и водата“, подчертава Оксана Данилова, един от координаторите на организацията „Гласове за животните“.

През деня десетки различни хора го пипат, тъпчат го с храна, крещят наблизо и се опитват да го хванат в ръцете си. И рано или късно и на най-милото и тихо животно му омръзва. Родените да пълзят – дори и те се уморяват да лазет за храна.

„Всички тези животни могат да носят неизвестни вируси, особено тропическите животни. Можете да го хванете по дяволите“, каза Михаил Кречмар, експерт по конфликти с диви животни.
По закон от 2020 г. в Русия няма домашни зоологически градини. Всъщност те са на всяка крачка. Просто под друг знак.
Сега такива „докосващи места“ трябва да имат отделна стая. Забранено е разполагането им в търговски центрове.

Според новите правила всяко животно трябва да има убежище, където да се скрие от досадните посетители.

Градската ферма е институция за пример. Тук има достатъчно място за опашатите. Всеки има отделен изход към двора. Иван е авторитетна коза. Той е на 10 години, счита се за пенсионер и има буен нрав. През оградата той е нежен. Щом влезете вътре, ще ви вдигне на рога.

„Няма нито едно животно, което да не причини вреда. Както всички изглеждат, алпаката е добродушна, но все пак трябва да запомните, че те имат нокти и ако нещо не й хареса, тя ще го изчетка перфектно с тези нокти и лесно може да нарани, особено малко дете, възрастен – драскотина, натъртване, дете „може би ще има големи последствия“, отбеляза ветеринарният лекар на City Farm Ирина Потьомкина.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Ами алпака?! Те не се страхуват от мечки. Степан е гвоздеят на програмата на сватбите. На метър от него има маса със закуски. Без никакви огради.

Мечката е висока два метра и тежи 300 кг. Преди шест месеца поискаха 30 хиляди рубли за снимка с него. Бизнесът е печеливш. В публичното пространство има десетки фотосесии с мечето. И, съдейки по снимката, плоскостъпието няма долни зъби. Само клиентът да беше доволен и с пари. Нищо друго няма значение.

В курортните зони търговците на настроение се държат много по-агресивно от клиентите си. Първо вмъкват животното, снимат го и след това изнудват пари. И тогава кой колко ще даде – от хиляда до пет или дори десет хиляди рубли.

„Ние, като форми, свързани с маймуните, се характеризираме с подражателно поведение. Никой не се занимава с екстремни спортове. Това е нещо такова. Никой не е застрахован от идиоти в производството или където и да е другаде, за това говорим. Една маймуна се втурна за банани – всички останали го повториха“, казва Алексей Соколов, кандидат на биологичните науки, старши научен сътрудник в биоцентъра на Московския институт по психоанализа.

Винаги ще има хора, които са обсебени от правенето на снимки.