Китайският лидер Си Цзинпин е инспектирал бригада на ракетните войски и поискал от тях “да изпълняват с решимост повелите на Партията и народа”.
  • Китайският лидер ще присъства на срещата на върха на БРИКС в Казан

Китайският президент Си Цзинпин е инспектирал бригада на ракетните войски на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) и е призовал за укрепване на потенциала им за стратегическо възпиране и на способностите им за водене на реални бойни действия.

В рамките на на инспекцията китайският лидер поискал от тях “да изпълняват с решимост повелите на Партията и народа”, посочва държавната осведомителна агенция Синхуа.

Ракетните войски на НОАК, които отговарят за конвенциалналните и ядрените ракети на Китай, получиха задача да обновят ядрения арсенал с оглед на развития като упрепването от страна на САЩ на тяхната противоракетна отбрана, разузнавателни способности и съюзи.

В рамките на инспекцията Си изтъкна необходимостта от “спазване на политическите директиви, изпълнение на мисиите с повишено чувство на отговорност и поощряването на висококачественото развитие при изграждането на силите”, посочи изданието “Цайляншъ”.

Междувременно говорителката на външното министерство на Пекин Хуа Чунин съобщи, че президентът Си Цзинпин ще присъства на 16-ата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе в руския град Казан между 22 и 24 октомври.

Срещата в Казан е първата среща на групата от нейното последно разширяване, която привлича глобалното внимание и има изключително значение, казва китайският посланик в Русия Джан Ханхуей пред Global Times. По думите му Пекин подкрепя Русия и се надява, че страните членки ще се възползват от възможността да изпратят своето послание към света.

Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ станаха членове на БРИКС на 1 януари 2024 г. Освен това други страни, включително Шри Ланка, Куба, Малайзия, Беларус и Пакистан, изразиха желание или кандидатстваха за присъединяване към организацията. Турция, която е член на НАТО, неотдавна също официално поиска да се присъедини.

Увеличението на молбите за присъединяване отразява нарастващото недоволство от западноцентричния ред, каза пред “Глобал таймс” Уанг Юминг, научен сътрудник в Китайския институт за международни изследвания. https://ndt1.eu/