Мидите се смятат за едни от най-красивите морски създания благодарение на своите разнообразни форми, цветове и уникални шарки по черупките. Макар че красотата е субективна и зависи от вкусовете, някои миди са особено ценени от колекционерите и любителите на морските обитатели заради своите удивителни черупки
Сред най-красивите видове миди в света се нарежат:
- Конусовидната мида (Conus gloriamaris)
Conus gloriamaris , общо наименование Славата на морския конус, е вид морски охлюв, морски коремоноги мекотели от семейство Conidae , шишаркови охлюви, конусовидни черупки или шишарки. Среща се често в Тихия и Индийския океан . Черупката може да достигне 16 сантиметра (6,3 инча) на дължина, но обикновено е с размери между 8 и 12 сантиметра (3,1 и 4,7 инча). В сравнение с други конуси, C. gloriamaris е сравнително голям, тънък, с висок шпил . Той е фино мрежест с оранжево-кафяви линии, обхващащи триъгълни пространства, подобни на други текстилни конуси, и две или три ленти от кестеняви йероглифни маркировки по тялото му. Понякога се бърка с обикновения текстилен конус и има сходство с бенгалския конус. Цветът на тен може да варира от по-светъл, златист цвят до по-наситено тъмнокафяв цвят, със сложни детайли. Черупката на този вид мекотели има особено значение за колекционерите на черупки, тъй като някога е била смятана за най-рядката черупка в света. В продължение на около два века между първоначалното му откриване и откриването на местообитанието му през 1969 г. екземплярите са били оценявани на хиляди щатски долари и обикновено са били собственост само на музеи и богати частни колекционери.
2. Гигантската мида (Tridacna gigas)
Мидата Тридакна е гигантът сред мекотелите животни.
Обитава бистрите води на кораловите рифове в Тихи и Индийски океан.
Среща се обикновено в плитките крайбрежни води, като лежи свободно върху връхната част на черупката.
Едно от най-дълголетните безгръбначни животни – живее над 100 години.
Диаметърът на черупката достига до 1.5 м и тегло от 250 кг /до 500 кг понякога/, а само месестото й тяло надвишава 25 кг.
През 1956 г. на остров Исигаки, Окинава /Япония/ е намерена тридакна с дължина 1,15 м и тегло 333 кг.
Когато черупката е полуотворена, се вижда красиво обагрен край на мантията в синкав или зеленикав цвят. При силен отлив понякога част от черупката остава навън от водата. Тогава се виждат малки фонтани, с помощта на които животното изхвърля излишната вода и несмелените частици от храната през отвора на мантията.
Тридакните понякога дават бисери с големина на топка за пинг-понг.
Най -голямата срещана до сега перла, намерена в такава мида тежи 7 кг, дълга е 23 см, широка – 14 см и висока 15 см.
3. Павлиновата мида (Pecten jacobaeus
Pecten jacobaeus е вид средиземноморската мида, ядлива соленоводна, морско двучерупчесто мекотело от семейство Pectinidae миди. Pecten jacobaeus обикновено достига дължина от около 120–140 милиметра (4,7–5,5 инча), но световният рекорден размер достига над 210 mm. Двете клапи имат различни форми. Долната клапа, с която животното се опира на дъното, е много изпъкнала и светло оцветена, докато горната клапа е плоска и кафява. Те показват 14 до 16 ребра (радиални бръчки) с повече или по-малко правоъгълно напречно сечение. Вътрешността на клапите е гладка като порцелан.
Мекотелото има по ръба на мантията множество къси пипала, между които има общо 60 сини милиметрови лещовидни очи. Чрез бързо затваряне на двата клапана може да отплува няколко метра в случай на опасност.
Мидите от този вид се събират с търговска цел за консумация от човека, като се използват техники като трала Rapido.
В християнски контекст този вид традиционно се свързва със Свети Яков, известен също като Яков, син на Зеведей, оттук и специфичното име jacobaeus. Известна е още като „пилигримската мида“, тъй като черупките са били използвани от поклонниците през Средновековието като чаша.
4. Мида „Овча лапа“ (Lambis lambis)
Lambis lambis, общоприетото име на паякообразна раковина, вид голям морски охлюв, морски коремоноги мекотели от семейство Strombidae , истинските раковини. Максималната дължина на черупката на този вид е до 29 cm, а средната дължина е 18 cm. Lambis lambis има много голяма, здрава и тежка черупка. Една от най-впечатляващите му характеристики е разширената му външна устна, украсена с шест кухи маргинални пръстена. Тези пръсти представляват фини разлики във формата между половете при този вид, тъй като трите най-предни пръста са къси и извити назад при мъжките индивиди, и по-дълги и дорзално извити при женските. Цветът на черупката е силно променлив, като външно е бял или кремав и често има кафяви, лилави или синкаво черни петна. Интериорът е остъклен и може да бъде розов, оранжев или лилав. Този морски охлюв живее в мангрови райони, както и в рифови равнини и коралови дъна в плитки води от нивата на отлив до дълбочини от 5 метра. Обикновено се среща в комбинация с червени водорасли .
5. Императорската мида (Cymbiola vespertilio)
Cymbiola vespertilio е вид голям хищен морски охлюв, морски коремоноги мекотели от семейство Volutidae. Това е централно индо-тихоокеански вид, открит край Филипините и Северна Австралия. Размерът на черупката на възрастен варира между 45 mm и 160 mm.
6. Гоблетовата мида (Cassis cornuta)
Cassis cornuta, общо наименование рогат шлем, е вид изключително голям морски охлюв, морски коремоноги мекотели от семейство Cassidae , черупките на шлема и техните съюзници. Дължината на черупката варира между 50 mm и 410 mm. Тя е най-голямата от всички черупки на шлема. Има много солидна, тежка, кръгла черупка с големи, подобни на рог копчета и широка, плоска основа. Черупката има дорзално бледооранжев цвят, основата й е ярко оранжева, слабо белязана с бяло и кафяво. Този вид се среща в Червено море, Индийския океан, край южното африканско крайбрежие от северен Квазулу-Натал и от Мозамбик, както и в Тихия океан. .Черупката на Cassis cornuta е много популярен колекционерски артикул. На места охлювът се лови за месо и традиционно се пече в черупката на огън. Поради тези два фактора хората са основен враг и сега видът е изложен на риск на много места. В световен мащаб обаче не е включен в Червения списък . Тъй като този охлюв ловува трънените морски звезди, които се хранят с корали, Cassis cornuta е поставен под строга защита в Куинсланд.
7. Симфония мидата (Spondylus varius)
Spondylus varius е вид големи морски двучерупчести мекотели от семейство Spondylidae, бодливите стриди. Spondylus varius е най-голямата от бодливите стриди, достигайки максимален размер от около 20 см. Освен по размера, черупката се разпознава лесно, защото възрастната й част е бяла, но в апикалния край ясно се вижда цветен (обикновено пурпурен, но може и жълт) продисоконх. Живее на дълбочина от 30 m и като повечето двучерупчести се храни с филтър, използвайки планктон като източник на храна .Този вид може да се намери в Индо-Тихия океан и край Австралия , Китай , Филипините , Япония и Тайван .
Освен с естетиката си, някои от тези миди са изключително редки и ценни. Черупките на много от тях са колекционерски предмети, заради тяхната красота и уникалност