Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село.
В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство Даниела и Владимир Овчарови, могат да бъдат разгледани много техни творби, произведения на художници от цял свят, старинни мебели, килими, дървени фигурки, кукли, месингови и бронзови съдове, красиви мебели и какво ли още не. Достъпът е напълно безплатен, но желаещите да посетят музея е добре да се обадят предварително, за да са сигурни че ще има кой да ги посрещне. Къщата няма как да бъде сбъркана, защото освен че се намира в центъра на селото, фасадата ú е изрисувана и впечатлява дори с външния си вид. Пространството вътре е не по-малко атрактивно с няколкото си нива и усещането за уют и скрити във всяко кътче вълшебства.
Владимир и Даниела са живели в САЩ в продължение на 28 години. Там те постоянно участвали в арт фестивали, а по време на обиколките в различните щати и градове, винаги разглеждали всички музеи, забележителности, национални паркове и най-вече антикварните магазини, в които намирали старинни предмети. Част от тях двамата и сега използват в своите художествени проекти и творби, а други купували просто за да ги спасят и да дадат възможност на хората да им се наслаждават, разказаха за БТА Даниела и Владимир.
Двамата художници колекционират стари предмети още от младежките си години, но повечето по-ранни експонати вече са или изгубени, или са подарени на двете им деца. Настоящата колекция включва предимно предмети, събирани през последните 15 години.
Исках да направя малка частна колекция, обясни за БТА Даниела, която решила да подреди предметите като в музей, за да могат да бъдат разглеждани свободно от хората в селото, в което семейството се заселило преди едва няколко месеца. Нейното желание е да покаже историята на порцелана, която според нея е много интересна.
Китайският порцелан съществува от много години и Марко Поло го внася в Европа в началото на 13 век, разказа Овчарова. Пет века по-късно алхимиците, опитвайки се да открият как да създадат злато, съвсем случайно успели да направят и първия европейски порцелан. Официално се смята, че той е открит през 1708 г. в Германия, но в същото време това се случва и във Франция, обясни Даниела. Разликата между немския, френския и английския порцелан е, че той е различен по състав, тежест, визия, допълни художничката. В колекцията на семейство Овчарови преобладава немския порцелан, който е характерен с това, че повече прилича на стъкло и е по-сивкав.
Отначало порцелановите фигурки са били с различна украса, с много по-искрящи и наситени цветове, продължи разказа си Даниела. Когато по-ранни са те, обикновено нямат марка и печат, затова могат да се идентифицират само по тежестта, дизайна и специфичния цвят на използваните глазури. С течение на времето украсите им стават по-пастелни, по-многообразни. Понякога за да бъде разкрит произхода на порцелановото изделие е нужно почти криминално разследване, шегува се Даниела. Едни фирми фалират, други изкупуват бизнеса им, крадат се калъпи, рецепти за порцелана, за глазурите и дори декоратори, разказа тя. Когато се направи първоначалното изпичане на порцелана, преди да се глазира и оцвети, готовите бели форми се разпращат в различни страни в Европа, така че едно и също нещо може да бъде произведено и декорирано в различни държави, обясни колекционерката.
Един от най-красивите експонати, които могат да бъдат видени в експозицията, е от майсенски порцелан. Той представлява съд от началото на 19 век, наричан компотник, и има формата на стъбло, върху което е поставена разлата купа. Неговият декоратор е Карл Тим – един от най-известните майстори на Майсен. Във витрините има и стари немски фигурки без подпис на декоратора от 18 век.
Впечатление в дома на Овчарови правят и мебелите, сред които има английска реплика на шкаф, принадлежал на френската кралица Мария-Антоанета и изработен от нейния любим мебелист. Друг масивен шкаф е т. нар. Ловен кабинет, който е богато украсен с ловни сцени. Близо до него са разположени шкаф от 18 век в стил Френски Бретан, работеща шевна машина „Сингер“ и старо немско пиано, на което Даниела свири.
Експозицията в Ново село вече е разгледана от над 200 посетители, които споделят че са съгласни с плана на домакините за създаването на истински музей в населеното място, който да се превърне в първия такъв в България. В него са заявили желание да се включат и други колекционери. Така ще могат да бъдат привлечени туристи от цяла България, а защо не и от чужбина, смятат Овчарови.
Целта е да зарадваме хората, да им покажем красотата на тези стари предмети, а децата да се докоснат до един магически свят, каза Даниела. Ние вярваме, че това, което те виждат в детството си, оставя трайна следа в тях и ги формира на подсъзнателно ниво. Това след време се отразява на техния вкус, на изборите които правят и на начина им на живот. Обогатяващо е, когато човек още от малък се докосва до такива старинни, стойностни, красиви и романтични предмети, смятат Овчарови.
Когато е Коледа навсякъде в антикварните магазини в САЩ има прясно изпечени курабийки, топъл ябълков пунш, звучат коледни песнички и празничния дух се усеща много силно, разказаха любезните домакини. Затова двамата са решили да пренесат това усещане и в Ново село. Те, заедно с местните деца, ще направят характерните за Ню Мексико хартиени фенери с пясък и чаена свещ, с които за първи път ще осветят центъра на селото, символизирайки пътя на светото семейство и на доброто към домовете на хората.