Учените са съхранили целия човешки геном върху петизмерен кристал, способен да съхранява до 360 терабайта информация в цифров формат. Такъв обект е проектиран да се съхранява милиарди години. Способен е да издържа на ударни натоварвания до 10 тона на cm2 и нагряване до 1000 градуса по Целзий.

На борда на космическите кораби Pioneer 10 и Pioneer 11, изстреляни в началото на 70-те години на миналия век, имаше две метални плочи със златист цвят. На тях бяха гравирани снимки, включително диаграма на слънчевата система, в случай на хипотетичен контакт с извънземен разум.

Сега учени от университета в Саутхемптън в Обединеното кралство създадоха модерна версия на плочите, използвайки 5D кристал с памет. Той запазва пълния човешки геном: три милиарда базови двойки аденини (As), тимини (Ts), цитозини (Cs) и гуанини (Gs).

„5D кристалът на паметта отваря възможността за други изследователи да създадат вечно хранилище на геномна информация, от която могат да бъдат реконструирани сложни организми като растения и животни“, казаха учените.

Кристалът е създаден в Центъра за изследване на оптоелектрониката на Университета в Саутхемптън с помощта на наноструктурирано стъкло. Свръхбързите фемтосекундни лазери позволяват прецизен запис на данни в наноструктурирани кухини в рамките на кристал с размер до 20 nm.

Данните съдържат ключа, който гарантира, че всеки бъдещ интелект, независимо дали е човек, извънземен или машина, ще знае как да използва тази информация. Той показва универсалните елементи (водород, кислород, въглерод и азот) и четирите основи на молекулата на ДНК (аденин, цитозин, гуанин и тимин) с тяхната молекулна структура.

Кристалът е поставен в капсула на времето в австрийска солна пещера, съобщава New Atlas.