Според последното проучване на „Маркет Линс“ в следващото Народно събрание няма да има представители на ИТН и „Величие“

При предсрочния вот, който ще се проведе на 27 октомври 2024 година, категоричният победител отново ще е ГЕРБ-СДС. Интересно е, че извън парламента ще останат две партии.

Формацията на Бойко Борисов ще събере 21,9% подкрепа.

 

Това стана ясно от изследване на „Маркет Линкс“, което управителят на агенцията Добромир Живков представи в сутрешния блок на bTV.

На втора позиция ще бъде ДПС с 15,4%, а трето място отива при ПП-ДБ с 14,3%.

На четвърта позиция се нарежда „Възраждане“ с 11,5%, а след тях са от БСП с 6,2%

Извън парламента ще останат „Има такъв народ“ (ИТН), който няма да минат бариерата от 4% за влизане в Народното събрание (НС). В новия парламент няма да има и представители на „Величие“.

 

„Другата голяма неизвестна на предстоящите избори, освен ДПС, са двете политически сили в дъното на класацията – „Има такъв народ“ (ИТН) и „Величие“, заяви социологът и управител на агенция „Маркет Линкс“.

„Не са изключени изненади при такава ниска избирателна активност“, допълни той в сутрешния блок на bTV.

Живков поясни, че финалът на кабинета „Главчев“ е нисък.

„Когато изследваме и търсим определени политически сили, именно за ИТН, и особено за „Величие“, нещата изглеждат разколебани, както се вижда и от данните.

Не е изключено ДПС да се явят на тези избори като две отделни фракции. Трябва да мислим възхода на г-н Пеевски не само като политическа фигура на ДПС, но и като фигура, която има определено влияние на определени места.

„Дори и да се раздели ДПС на две фракции, и двете формации биха имали бъдеще в следващия парламент“, заяви още социологът.

Балансът, който търси и очаква обществото, е една по-позитивна кампания, без компромати, със задължителни политически дебати.

Търси се органична, естествена, нормална към политическия опонент кампания. Виждате колко сериозни са очакванията сред поддръжниците на отделните политически сили в тази посока“, поясни Живков.

На въпрос кои са партиите, които биха участвали в кампании за по-висока избирателна активност, политологът отвърна, че обществото само по себе си си е дало оценка.

„Това явление с ниската избирателна активност, никак не помогна на политическата ситуация и хората го разбраха. Иначе ПП-ДБ имат традиции в това отношение, в правенето на кампании за по-висока избирателна активност, както можем да видим и в предишни избори.

При ИТН и „Величие“ мотивацията е може би малко по-различна. За тях представата за тези избори е, че трябва да се постигне по-висока избирателна активност, за да се прехвърли границата за влизане в парламента“, завърши още Живков.

https://blitz.bg/