Писателят Боян Боев гостува във Велико Търново с приказен спектакъл, „писане с вино“ и новина за нова книга

0
17



Писателят Боян Боев гостува във Велико Търново с приказен спектакъл, „писане с вино“ и новина за нова книга. Пред ученици от Средно училище „Емилиян Станев“ той и Танцова школа „Тиара“ представиха спектакъла „Доброто сърце“, а после авторът се срещна на „Писане с вино“ със свои почитатели във филиал „Славейче“ на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ в старата столица.

Спектакълът „Доброто сърце“ е създаден по приказките от едноименната книга на Боян Боев, заедно с Танцова школа „Тиара“ от Айтос с хореограф и ръководител Златина Колева, а идеята се заражда още преди изданието да влезе за печат, разказа за БТА авторът. Искахме по един интересен, иновативен и различен начин да представим тези приказки пред малките и големи читатели, които вярват в чудеса и така се роди идеята за този танцов театър. Наистина се получи нещо магично и вълшебно, което пренася цялата публика във вълшебния свят на приказките.

В спектакъла участват 25 деца, които разиграват 10 приказки от книгата, като за някои от тях има по два танца. Самият Боян Боев влиза в ролята на разказвач и през цялото време е пред зрителите. Ние вярваме в това, което правим, защото виждаме, че има смисъл и много деца проявяват интерес към четенето, след като са гледали представлението, каза Боев. Неведнъж родители са споделяли, че след като са присъствали на спектакъла, децата са изявили желание да си купят книгата и да прочетат още същата вечер историите на героите, с които са се запознали.

До момента спектакълът е представен на 5 сцени, като първите 3 са били през декември миналата година при представянето на книгата. Сега турнето е изцяло фокусирано върху спектакъла и това е третото поред представление. Предстоят още няколко, а идеята е децата да се потопят в света на приказките. Спектаклите се играят в училища, театри, читалища и често са по покана от домакините.

Основните послания на спектакъла и книгата са да бъдем добри и да имаме добри сърца, защото тогава всички трудности могат да бъдат преодолени, каза Боян Боев. Друго послание е, че доброто винаги побеждава. В представлението срещаме публиката и с много негативни персонажи от приказките, които биват победени от добрите. И не на последно място е посланието да вярваме в чудеса, защото само когато вярваме в нещо, то може да ни се случи.

Писането с вино е идея, която вече повече от две години авторът реализира главно в Бургас, където живее. В последно време той вижда, че към нея има интерес и в други населени места. Всички сме чували, че има рисуване с вино, глина с вино, грим с вино, но се зачудих защо няма писане с вино, обясни Боян. Разрових се в интернет и видях, че никъде не е правено нещо такова, затова ми хрумна аз да го направя. В началото не бях сигурен как точно трябва да протече то, но впоследствие нещата се избистриха в съзнанието ми. В него аз задавам някаква първоначална тема, по която хората да създадат разказ, стихотворение, есе или просто разхвърляни мисли, които са им дошли. Понякога има и сълзи, защото хората пречупват темата през личната си призма и изкарват върху листа емоции, които отдавна са таили в себе си. Друг път се смеем на някои небивалици, които се пишат. Но идеята е да си прекараме два часа в добра компания и много се радвам, когато се споделят лични преживявания и чувства, защото това означава, че хората са се отпуснали и са се почувствали сигурни в средата, която сме създали, каза писателят. Боев смята да прави такива събития и занапред, защото те го срещат с много различни хора, създават се приятелства и това го обогатява като автор с нови истории.

Хореографът и ръководител на Танцова школа „Тиара“ Златина Колева каза за БТА, че идеята за спектакъла „Доброто сърце“ се е зародила преди около две години, когато Боян е поканен в Айтос да представи книгата си „Последна молитва“. Тогава децата разиграват една от сцените в романа и получават добри отзиви за това. Поради многото ангажименти реализацията на идеята се забавя, но през декември миналата година те решават да създадат заедно представлението. В началото правят по-малка част от приказките, а впоследствие го разширяват и започват да го представят пред по-голяма публика.

Децата, участващи в спектакъла, са от 6 до 18-годишни. Въпреки че са танцьори, те се справят добре и с актьорската игра, а понякога се включват и в режисурата. Екипът постоянно прави подобрения в техниката, декорите, костюмите и постановката, като амбициите са впоследствие да бъде направено и нещо за по-възрастната публика, каза Златина Колева, като добави, че Танцова школа „Тиара“ работи вече 13 години и има спечелени много републикански и международни награди.

Боян Боев съобщи за БТА, че пише нов роман, който вероятно ще е готов и ще излезе следващата година. Той отново ще срещне читателите с познатите им герои и места от предишните му два романа „Сайбиевата невеста“ и „Последна молитва“. Книгата разказва за времето на османското владичество, а действието се развива в село Стомна и град Делва. Смятам, че отново ще се получи една интересна и динамична семейна сага, каза авторът.

Двете събития бяха част от програмата на форума „Фоайе на книгата с автограф“, организиран от Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ и продължаващ в рамките на целия месец април.



Източник БТА