Отиде си варненският художник Георги Лечев

0
12



Отиде си варненският художник Георги Лечев (1949-2025), съобщават от Градската художествена галерия във Варна. График и живописец от най-висок ранг, той бе един от големите артисти, които поставиха Варна и България на картата на световното графично изкуство и бяха създатели на промените в българската художествена сцена от 80-те и 90-те години на ХХ век, посочват от екипа на институцията. 

Лечев е едно от харизматичните лица на графичната общност във Варна и в България. Има и изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период. Направил е над сто самостоятелни изложби в едни от най-авторитетните художествени музеи и галерии в България, Германия, Швейцария, Франция, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, Япония, САЩ, Австралия, Русия, Дания, Бразилия, Куба, Чили. Носител е на многобройни награди от световни графични форуми в Берлин, Фридрихщат, Кайро, Клуж, както и Гран при на Международното биенале на графиката във Варна през 1991 г. Получава и признанието на държавата – през 2009 г. му е присъден орден „Св. св. Кирил и Методий“, първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството. Почетен гражданин на Варна и носител на награда „Варна“.

През 2020 г. в Градската галерия бе подредена мащабна негова ретроспективна изложба по повод 70-годишнината му, а миналата година – в галерия „Ларго“ отбелязаха 75-годишнината му

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 г. във Варна. През 1975 г. завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков превръщат старата фабрика „Вулкан“ в художнически ателиета. Работи в областта на графиката и живописта. Има над сто самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Швейцария, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, САЩ, Япония, Австралия, Русия, Бразилия, Куба, Чили. Член е на международни журита в специализирани изложби за графика, пожизнен член на Американския биографичен институт в Колорадо, САЩ и на Международния биографичен център в Кеймбридж, Великобритания.
Носител е на награди от Международното биенале на графиката във Варна през 1981, 1983, 1987 г., на Награда „Варна“ (1982), Националната награда за графика на името на Веселин Стайков (1982), Първа награда на Шестата национална изложба в България (1982), Награда от Intergrafik в Берлин (1985), Почетно отличие от Биеналето на графиката във Фридрихщат, Норвегия (1989), Награда от Арт диалог в Париж (1989), Голямата награда на Международното биенале на графиката във Варна (1991), Медал от Международното триенале на графиката в Кайро (1995), Орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството (2009). Обявен е за Почетен гражданин на Варна през 2021 г. Негови творби присъстват в колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия и градските галерии във Варна и в Добрич, Националната библиотека в Париж, Художествената галерия в Еслинген, Германия, Музея на изкуството в Прага, Конгресната библиотека във Вашингтон, Фондация „Арт диалог“ в Париж, Музей „Албертина“ във Виена, Националната колекция за изящни изкуства в Париж, Художествената галерия в Бърно.



Източник БТА