Отделението по неврохирургия към Университетската болница „Медика“ в Русе привлече трима нови специалисти, като амбицията е да разшири дейността си и да предложи на пациентите диагностика и лечение на широк спектър състояния в областта на тази високоспециализирана област на медицината. Това съобщи на пресконференция управителят на лечебното заведение д-р Ивелин Йоцов.
По думите му много важно е лечението на спешните случаи, тъй като при много от тях транспортирането на разстояние е опасно и може да доведе или до летален изход, или до инвалидизация.
„Възможността да се оперират на място в „Медика“ е огромен шанс за пациентите не само от Русе, но и от региона. Отделно, те могат да ползват за възстановяването си висококачествените услуги на единствената в Северна България специализирана болница за активно лечение по физикална и рехабилитационна медицина“, обясни д-р Йоцов.
„Целта ни е в отделението да обхванем целия спешен травматизъм на гръбначен стълб и глава, дегенеративните заболявания на гръбнак, гръбначно-мозъчни тумори, вродени аномалии“, каза д-р Николай Мойнов. Той е бил началник на отделението по неврохирургия във Великотърновската болница. Завършил е медицина в Прага. Има 16 години професионален опит в чужбина. Д-р Мойнов има множество специализации и участия в конференции. Получава отличието „Лекар на 2022 година“ на Български лекарски съюз за дългогодишната си дейност.
В екипа е и д-р Есен Мустафа. Тя е специализирала при проф. д-р Стефан Габровски и неговия син проф. д-р Николай Габровски, след което десет години работи в техния екип в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“. В „Медика“ идва от Сливен, където е била началник на отделението по неврохирургия в болницата. Д-р Мустафа има редица допълнителни квалификации и участия в медицински симпозиуми.
Д-р Преслав Петков е завършил Медицинския университет във Варна през 2018 г., след което специализира при д-р Мойнов във Велико Търново.
В екипа на отделението по неврохирургия е и специализантът д-р Станимир Иванов. Той е завършил Медицинския университет във Варна.
Екипът от неврохирурзи работи и върху облекчаване на болковия синдром при пациенти с проблеми в областта на кръста и шийните прешлени с криоаблация. При този метод коренчето на нерва, проводник на болката, се блокира, като болката отминава за период от шест месеца до две години.
Амбицията на екипа е в „Медика“ да се въведе и ендоваскуларно лечение на мозъчни аневризми.