Обработените камиони след възстановяването на трафика през „Капитан Андреево“ са 870, съобщиха от Агенция „Митници“

0
4



Обработените камиони през Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“ след възстановяването на тежкотоварния трафик към и от Турция вече са 870, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция „Митници“ в Свиленград. Към 8:00 часа от страната са излезли 310 тира, а 560 – са влезли. 

Движението между двете страни бе подновено в 0:50 часа, към 6:00 часа тази сутрин броят на вече преминалите тежкотоварни автомобили беше съответно 230 и 505. Напрежението на границата възникна след като Турция спря планово обработката на товарни коли в 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на петата фаза на европейската система за транзит NCTS. 

В резултат на това от двете страни на границата се образуваха километрични опашки от камиони. Снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман „тапата“ по магистрала „Марица“ от нашата страна бе близо 40 километра

От митниците предупредиха още, че е възможно заради въвеждането на новата система да бъде затруднена обработката на някои видове транспорти. Леки автомобили и автобуси не са засегнати от наложеното ограничение.

Тази сутрин областният управител на Хасково Мехмед Атаман каза за БТА, че се водят разговори за снабдяване с вода продължително чакащите на опашката шофьори, както и за поставяне на химически тоалетни на подходящи места. По данни на пътуващи опашката продължава да бъде с дължина около 30 километра.

От Агенция „Митници“ допълниха, че на другия засегнат ГКПП – „Лесово“, от възстановяването на трафика досега са преминали 226 тежки коли на платна „вход“ и 260 – на „изход“, също към 8:00 часа тази сутрин. В съобщението е припомнено още, че нашата митница внедри българската версия на системата за транзит фаза 5, заедно с нова система за износ, още през август 2023 г. без сътресения за обработката на товарни автомобили.

Системата за транзит NCTS е една от първите митнически информационни системи на Европейския съюз и днес обединява 36 държави, включително Турция. Чрез размяна на електронни съобщения NCTS и нейните национални приложения гарантират движението на товари под режим „транзит“, т.е. при обезпечение на митническите и данъчните задължения и при ясен маршрут, с конкретни точки на преминаване. Очаква се фаза 5 на NCTS да заработи във всички държави до края на 2024 г., допълниха от Агенция „Митници“.

 



Източник БТА