Нов дигитален рентгенов апарат се монтира в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Благоевград. Това каза за БТА изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Димитър Димитров. Предстои монтиране и на последно поколение ядрено-магнитен резонанс.
Медицината на 21 век е медицина на високите технологии, каза д-р Димитров. Според него едно лечебно заведение трябва да се развива в три направления: подобряване на материално-битовите условия на пациентите и на екипите, които работят в отделенията; въвеждане на нови технологии; привличане на доказани специалисти.
По тези три направления д-р Димитров работи от 2024 г., когато поема ръководството на многопрофилната болница в Благоевград. В края на миналата година той спечели нов, тригодишен мандат начело на лечебното заведение, а по думите му, програмата за развитие на болницата надгражда изпълненото до момента. Наред с новите рентген и ядрено-магнитен резонанс се очаква болницата да продължи се обновява, с което, по думите на д-р Димитров, МБАЛ – Благоевград ще е една от най-високотехнологичните в Югозападна България.
Обновяване на материалната база
За изминалите две години лечебното заведение подобри много от отделенията си. С целева субсидия от Министерството на здравеопазването беше изцяло обновено Отделението по трансфузионна хематология и в момента е от най-модерните в страната, обновено е и вътрешното отделение, посочи д-р Димитров.
Извърши се и цялостен ремонт на ортопедичното отделение, знаете, че в началото на мандата ми имаше пожар в ортопедията, за щастие без човешки жертви, но това наложи един цялостен ремонт на отделението с наше финансиране, каза още д-р Димитров. По думите му в момента отделението е приведено към всички съвременни изисквания за добра медицинска практика. През изминалите две години беше извършен и цялостен ремонт на операционната зала в хирургичното отделение, какъвто не е извършван повече от 30 години, посочи изпълнителният директор на МБАЛ – Благоевград.
Плановете на ръководството на лечебното заведение включват надграждане и цялостен ремонт на хирургичния корпус, който е строен в края на 40-те години на миналия век, а ремонт не е извършван повече от две десетилетия. За целта се търси финансиране от здравното министерство. Ремонт е необходим и на корпуса, в който се намира неврологичното отделение и отделението по хемодиализа. Предстоят и по-малки ремонти, които лечебното заведение предвижда да направи със собствени средства.
Въвеждане на нови технологии в лечението
По отношение на въвеждането на новите технологии в лечението, прилагано в МБАЛ – Благоевград, д-р Димитров посочи, че в епохата на изкуствения интелект, колкото и да е съвременен даден апарат, от момента, в който се монтира до три, пет или десет години той вече е остарял и не отговаря на бързо развиващите се високи технологии.
„Започвайки моя мандат през 2024 г. ние заварихме една доста остаряла техника. За щастие беше финансирано закупуването на чисто нов, последен модел дигитален рентгенов апарат, тъй като апаратът, с който рентгеново отделение на МБАЛ – Благоевград разполагаше, е произведен в далечната 1987 г.“, посочи д-р Димитров. В момента лечебното заведение е в процес на монтиране на апарата, като се очаква дейностите да приключат най-късно до края на месеца. Болницата ще има и последно поколение ядрено-магнитен резонанс, който предстои да бъде монтиран до края на април или началото на май.
Благоевградската болница е сред 18-те лечебни заведения, включени в национална програма, насочена към борба с инсулта. По тази програма се очаква да бъде доставен с държавно финансиране 128-слайсов компютърен томограф, който, по думите на д-р Димитров, е един от най-бързите, които в момента съществуват в света. Според изпълнителния директор на лечебното заведение това ще даде възможност за изключително висока диагностика при изследване на кръвоснабдяването на главния мозък, както и при изследвания на дебело черво, неинвазивни коронарографии и други.
Водим преговори и за финансиране за закупуване на мамограф, а наред с останалите инвестиции в съвременна апаратура, лечебното заведение ще бъде едно от най-високотехнологичните в Югозападна България, каза д-р Димитров.
Привличане на нови специалисти
Третото направление, по което ръководството на болницата работи, е привличане на нови специалисти. Едно от отделенията, в което е имало кадрови проблеми, е било ортопедичното. В момента там работят петима специалисти на постоянни трудови договори. „Успяхме да привлечем един от малкото специалисти по микрохирургия на ръката, това е изключително дефицитна специалност, може би на пръсти се броят специалистите в цяла България, единият от тях е при нас – д-р Калоян Тихов. През последната година и половина извършиха доста чудеса, като присаждане на периферни нерви на ръка от крак и други“, отбеляза д-р Димитров. Наред с това специалистите извършват и целия обем операции на една голяма ортопедия с трето ниво на компетентност – най-високото, каквото има нашата, каза още директорът на МБАЛ – Благоевград.
Много млади лекари също избират да специализират хирургия в благоевградската болница, посочи д-р Димитров. Лечебното заведение привлече в отделението д-р Стоян Петров, който е един от малкото гръдни и коремни хирурзи, каза изпълнителният директор на лечебното заведение.
„Показателен е фактът, че започнахме да осъществяваме двуетапни операции за рак на хранопровода. Това са операции, които никога досега не са се осъществявали на територията на МБАЛ – Благоевград, бих казал и в цяла Югозападна България, тъй като това е висшият пилотаж на хирургията и на анестезиологията и реанимацията“, коментира д-р Димитров.
По отношение на кадрите, в инфекциозното отделение, където години наред имаше само един лекар, в момента работят четирима, двама от които са специализанти, каза още д-р Димитров.
„Още един показателен факт – кардиологията, която беше останала с двама лекари 2024 г., в момента там работи проф. Гацов, това е един от водещите кардиолози в страната. Завеждащ отделение е д-р Никола Петров, който е работил години наред във водещи клиники в София и освен, че е специалист кардиолог, той е инвазивен кардиолог. Така че там нещата също започнаха да се подобряват. В момента има шестима специализанти, имаме още желаещи“, посочи д-р Димитров.
По отношение на кадрите, директорът на болницата каза, че на „критичния минимум“ е детското отделение. Кадровият дефицит по отношение на педиатрите съществува не само в благоевградската болница, но и в страната и по света, коментира д-р Димитров. Друго отделение, в което има дефицит на кадри, е урологичното. Д-р Димитров посочи, че не спират да търсят лекари, но отделението е с остаряла апаратура, а за да бъде то привлекателно за медици, които да лекуват в него, трябва да се обнови изцяло.
За състоянието на лечебното заведение в началото на 2024 г., когато поема ръководството му, д-р Димитров каза, че в онзи период то е било „със затихващи функции“. Още същата година лечебното заведение бележи ръст на пациентите – 1200 повече. По думите на изпълнителния директор на МБАЛ – Благоевград това е признак, че болницата става предпочитано място за лечение на пациентите. По отношение на приходите също се наблюдава ръст, като за 2022 г. е с приходи около 19 млн. лева, през следващата година са били 21 млн. лева, за 2024 г. приходите нарастват на 24 млн. лева, а за изминалата година те са около 28-29 млн. лева, посочи д-р Димитров.








































