Франция и Полша завършиха 1:1 в мач от група „D“ на UEFA EURO 2024. „Петлите“ отново демонстрираха немощ в атака, което им коства попадането в убийствен поток в елиминационната фаза. Килиан Мбапе откри резултата от дузпа в 56-ата минута, като това беше първи гол на френски футболист на турнира. В 79-ата минута Роберт Левандовски изравни от нов наказателен удар, който се наложи да бъде пребит.

Така Австрия спечели групата с 6 точки, след като победи с 3:2 Нидерландия. Франция е втори с пет пункта, докато „лалетата“ остават трети с 4. Полша беше елиминирана още преди този мач, но си тръгва с достойнство и една точка в актива си.

Второто място отреди на възпитаниците на Дидие Дешан поток с Германия, Испания и Португалия в елиминационната фаза. Килиан Мбапе се завърна в състава, след като счупи носа си срещу Австрия, но това не помогна на неговия отбор.

Двубоят започна равностойно, като в 11-ата минута пробив на Усман Дембеле завърши с удар от малък ъгъл на Тео Ернандес, с който Лукаш Скорупски трябваше да се справя. Три минути след това защитата на „петлите“ не действа добре след центриране от корнер, след което Каспер Урбански нанесе коварен удар, но Майк Менян спаси.

В 34-ата минута Роберт Левандовски беше оставен непокрит след центриране на Себастиан Шимански и нанесе удар с глава, който премина опасно покрай вратата. В края на първата част Килиан Мбапе направи двойно с Брадли Баркола и шутира от малък ъгъл, като вратарят спаси с една ръка.

Втората част започна с натиск на „петлите“. Мбапе нанесе удари на два пъти, като първо Скорупски спаси, а след това топката премина покрай вратата. В 56-ата минута Франция поведе. Усман Дембеле проби отдясно и беше фаулиран от Якуб Кивиор в наказателното поле. Главният рефер посочи бялата точка. Зад топката застана Килиан Мбапе и с безпощаден удар в левия ъгъл откри резултата.

В 74-ата минута резервата Карол Швидерски беше закачен от Дайо Упамекано в наказателното поле. Главният рефер Марко Гуида даде сигнал играта да продължи, което доведе до опасна атака на Франция, завършила със слаб удар на Мбапе. След това последва намеса на ВАР и италианският съдия прегледа ситуацията в наказателното поле на „петлите“ на монитора, след което посочи бялата точка. Зад топката застана Роберт Левандовски, чийто удар беше спасен от Майк Менян. Нападателят обаче веднага даде сигнал, че вратарят е бил и с двата крака пред голлинията преди удара, а ВАР потвърди това. Последва повторно изпълнение на дузпата, при което полската звезда прати топката в долния ляв ъгъл за 1:1.

До края на срещата Франция опита да стигне до успеха, но така и не създаде нещо опасно пред вратата на Скорупски. https://gong.bg/