Народни носии, пазени от поколения българи повече от век, ще „дефилират “ на фестивала „Море от ритми“ в Балчик

0
451

Автентични народни носии, пазени от поколения българи повече от век, ще „дефилират“ на Международния фолклорен фестивал „Море от ритми“ в Балчик, съобщи за БТА артистичният директор на форума Галина Гавраилова. Фестивалът се открива на празничния 22 септември – Ден на независимостта на България.

Женска народна премяна на 130 години от село Козловец, Свищовско, жетварска носия, майсторена преди 120 години в село Попина, Силистренско, булчински и празничен момински костюм от село Манастир, Варненско, носии от Стралджа, от село Малка Детелина, Старозагорско, и Палаузово, Ямболско, извадени от старите ракли, ще бъдат представени от потомци на някогашните българи. Усещам как младите все повече ценят завещаното им от баби и прабаби като извор на българския дух и път към българските корени, коментира пред БТА артистичният директор на фестивала.

„Море от ритми“ е единствената фолклорна сцена в България, на която в надпреварата за конкурсните награди могат да се включат и изпълнители от чужбина, стига да представят българското народно творчество, казва Гавраилова. По думите й, поради все още сложната обстановка с пътуванията след КОВИД епидемията изпълнителите от други държави могат да изпратят видеоматериали, както например ще „долети“ до Балчик народната песен на 14-годишната Йоана от Норвегия. Фестивалната публика очаква да посрещне на живо ансамбъл „Лазарка“ от Мюнхен, Германия.

В 12-ото издание на форума ще танцуват, пеят и свирят 1200 изпълнители от цялата страна. Сред тях са „Веселите баби“ от село Вехтово, Шуменско, „Бръшленска китка“ от едноименното село в Русенско, „Гиздави моми“ от Варна, „Ябланска огърлица“ от Ябланица, Ловешко, детски танцов ансамбъл от Долна баня, Софийско, „Жътвари“ от Добрич  и още редица състави за автентичен и обработен фолклор, клубове за народни хора, Национални училища по изкуствата, музикални школи и други.

Фестивалът вдига завеса и за „Сценична раздумка“ с всякакви смехови отколешни приказки, разкази, случки, анекдоти, речитативи, вицове и традиционна фамилиарно площадна речовица с ругателства, клетви и благословии. В програмата не се допускат актьори, а сценичното облекло за сладкодумците е задължително. Като че ли старият български език и този начин на общуване замират, затова се радваме, че фестивалната публика ще може да се повесели с двама изпълнители на словесния фолклор, добавя Галина Гавраилова. В съпътстващата програма на фестивала наред с работни ателиета по вокално пеене и хореография ще има и ателие „Сценична раздумка“, чийто ръководител ще бъде етнологът професор д-р Николай Ников.

Атракция във фестивалните дни в Балчик ще бъде Улица на занаятите, на която майстори ще демонстрират умения по везба, плетиво и как могат да бъдат позлатени пшеничено зърно и роза. Най-малките ценители на народните традиции ще оцветяват шаблони с българска шевица или сами с въображение и талант ще „редят“ с бои бод след бод. Детските шевици от досегашните издания на „Море от ритми“ се пазят и вече надхвърлят 30 метра, свидетелства историята на  форума.

„Море от ритми“ тръгва с инициативата на сдружение „За Балчик“, в което единствено артистичният директор на фестивала е професионален хореограф. Каузата българското фолклорно богатство да бъде опазено и предадено на следващото поколение увлича в организационния екип служител на Гранична полиция, на Енергото, много учители, председателя на Общинския съвет в Балчик. Патрон на форума е кметът на крайморския град Николай Ангелов, който ще връчи и своя специална награда на предстоящото издание.

БТА