Най-важното е да се постигне баланс при обезпечаването на нуждите от вода както за питейно-битови цели, така и за други нужди. Очаква се пролетта и лятото на 2025 г. да са относително топли, като за това има 60-65 процента вероятност. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на изслушване в парламента за спешните мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване заради ниските количества на валежите и неблагоприятните прогнози за суша през 2025 г., и отдавна констатирани проблеми в инфраструктурата и водната услуга. В изслушването участва и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Вносителите на искането за това са Искра Михайлова, Станислав Анастасов и Айтен Сабри (ПГ „ДПС – Ново начало“).
Генов посочи, че не може да се направи специфична прогноза за сезонните количества валеж за тази пролет. Има повишена вероятност през лятото валежите да са под нормата – около 40 процента. Остава вероятността сезонните количества валежи за лято 2025 в страната изцяло и в отделни региони да бъдат под нормата, като тази вероятност е около 27 процента, допълни министърът.
Той посочи, че в условията на намален приток на вода към комплексните и значими язовири действията на министерството са насочени именно към балансирано разпределение на водния ресурс. Манол Генов напомни за въведените ограничения чрез режимните графици за използване на язовирите от 1 януари 2025 година, като сериозно са намалени подаваните количества и към енергетиката, и към операторите, които ползват водата за напояване.
Министерството на околната среда и водите управлява използването на водите на 52 язовира от общо 6900 в страната, като всеки ден следи обемите в комплексните и значими язовири. Сумата от наличните завирени обеми в комплексните и значими язовири към 2 април тази година възлиза на 3612 милиона куб. метра и представлява 55 процента от общите им обеми. Сумарният завирен обем е приблизително с 8 процента по-малък спрямо обема към 2 април 2024 година, което представя отражението на изминалата трета поредна много суха година по отношение на притока, коментира министърът. Той съобщи, че в настоящия момент няма нито едно населено място, водоснабдяващо се от комплексни и значими язовири, което да е на воден режим. По думите на министъра независимо от влиянието на климатичните фактори, общите водни ресурси на България са достатъчни да осигурят потреблението на страната. Той обаче посочи, че има съществено разхищение на природния ресурс, а значителните загуби и неподдържаните водоноснабдителни мрежи и съоръжения са сред основните причини за недостига на вода.
Проблемите, които следват климатичните промени, са все по-осезаеми за всички граждани и налагат предприемането на адекватни и своевременни мерки от компетентните институции, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Факторите, обуславящи настоящото положение, са комплексни, посочи той, като изтъкна, че от една страна голяма част от ВиК инфраструктурата е силно амортизирана и често аварира, а от друга – все по-осезателно се усещат и промените в климата, изразяващи се в по-дълги периоди на засушаване и пресъхване на водоизточници, последвани от периоди на интензивни валежи и наводнения.
Повишената сезонна консумация, включително използването на питейна вода за непитейни цели, остарялата водоснабдителна инфраструктура водят до необходимостта от ограничаване на водопотреблението. Други причини за нарушаване на водоснабдяването на населените места са свързани с трудните терени, през които преминават довеждащи водопроводи и увеличеното време за отстраняване на авариите по тях, посочи министърът.
Той напомни, че за периода 2025 -2028 г. министерството е предложило да се вложат средства за финансиране на обследвания, проучване, проектиране и извършване на строително-монтажни работи (СМР) на няколко основни обекта. Сред тях той посочи изграждането на пречиствателна станция за питейни води Сливен, като предстои стартиране на процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за оценка на съответствието на работния проект, строителния надзор, СМР. Прогнозата е договорът за строително-монтажни работи да се подпише до юли 2025 година, като строителството ще се изпълнява в периода 2025 – 2027.
Друг обект е реконструкцията на хидровъзела „Христо Смирненски“, като през 2025 г. предстои избор на изпълнител за обследване и съставяне на технически паспорт на язовира и съоръженията към него, а през 2026 година ще бъде започната процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за проектиране. През 2027 г. ще стартират процедури за строителен надзор и СМР за реконструкция на част от хидротехническите съоръжения.