Над Кюстендил е единствената гора от секвои у нас

0
15


Не е нужно да ходите чак до Калифорния, за да прегърнете властелините на растителния свят

Гигантски секвои има на доста места в България. Може да се видят като единични дървета или в малки групи в някои манастири, дворове на храмове, край гари, в двора на Аграрния университет в Пловдив. Но има едно място, където край най-старите три секвои у нас е засадена цяла гора с над сто по-млади. Магично място, което постепенно придобива все по-голяма популярност. А още от 1989 година „старците“ са обявени за природна забележителност за опазване на вековните дървета.

Трите стари

секвои са засадени още в далечната 1890 година от лесовъда Йордан Митрев. Твърди се, че семената са му донесени от моряк от Калифорния – мястото, където са оцелели тези величествени праисторически дървета. По-късно лесничеи засаждат останалите, за да се стигне до сегашната гора.

Лесовъдът всъщност е по-известен като залесителят на кюстендилския хълм Хисарлъка, който е обикнато място за разходки. А близо до секвоите има и посветен на него паметник.

До гората се стига

изключително лесно

и с автомобил. Просто се хваща пътят от Кюстендил за ски центъра Осогово и само на няколко километра след табелата за края на града се влиза в село Богослов. Там трябва да се следи за табелата за секвоите надясно, към местността Ючбунар. Съвсем наблизо са. Пътят е асфалтиран, макар и както е обикновено в България, да не е перфектен. При табелата за секвоите има уширение и достатъчно място за паркиране. После трябва да се изминат около 500 метра по пътека, която не е стръмна и е подходяща и за деца. Е, в зависимост от сезона може да е суха, кална, заснежена или заледена (както ние я минавахме), но това малко усилие си струва във всеки сезон. Заради добрата енергия, с която ще се заредите.

Трите стари секвои, на възраст над 130 години, са високи засега над 30 метра. Обиколката на най-голямата е над 9 метра. Имат още време, докато догонят Генерал Шърман в националния парк „Секвоя“ в Калифорния, която надхвърля 80 метра и е на около 2000 години. Времето е напред, но все пак сега не е нужно да ходите чак до Калифорния, за да се запознаете с гигантите на растителния свят. Всъщност по-скоро да им позволите те да ви прегърнат. Усещането за мистика и покой наистина е невероятно.

Родината

на този хилядолетен вечнозелен иглолистен дървесен вид е планината Сиера Невада в Калифорния. Там, в националия парк „Секвоя“, отделни екземпляри са на възраст над 2000 години, с височина повече от 100 метра и диаметър 10-12 метра. Названието им е свързано с името на индианския вожд Секвоя от племето чероки, пише в сайта на община Кюстендил. Най-старите секвои са на 2200 г., но за тях човечеството е научило едва след 1850 г., след като случайно един англичанин открива цяла гора.

В България

повече секвои се засаждат от началото на миналия век, като изключим по-старите над Кюстендил. Разбира се, най-известни са тези в двора на Боянската църква. Впечатляващи секвои има и в двора на манастира Седемте престола, в Бачковския манастир, Герман, Княжево, Владая, Банкя, Своге, Берковица, Пирдоп и на още много други места. Но нищо не може да се сравни с благоговението, когато влизаш в една компактна гора, навяваща усещане за древност.

Гората от секвои е една много приятна, но и бърза разходка, когато сте в Кюстендил дори за ден. Или ако обикаляте наоколо през уикенда. Или ако сте запътили към ски центъра. Или ако сте уморени от спа процедури, все пак градът е балнеологичен център. Не бива да се пропускат крепостта и хълма Хисарлъка, лесно достъпни и много добре организирани за посещение. Кюстендил не е място само за един ден с многото възможности, които дава. Нашият фаворит обаче е църквата „Свети Георги“ от Х – ХI век, на пеши ход от центъра.

А да прегърнеш вековно дърво, винаги си струва.





Източник 24часа