На 11 януари 2015 г. кандидатът на Хърватската демократична общност, 46-годишната Колинда Грабар-Китарович, е избрана за президент на Хърватия на втория тур на президентските избори с 50,40 процента от гласовете. Тя е първата жена президент в историята на страната и общо четвърти в историята на независима Хърватия. Мандатът ѝ като президент протича от 19 февруари 2015 г. до 19 февруари 2020 г.
Преди да се кандидатира за поста, тя е и първата жена помощник-генерален секретар на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), както и първата жена министър на външните работи на Хърватия и посланик в Съединените щати. Успоредно с дипломатическата и политическата си кариера, тя следва академична кариера в управлението, международните отношения и изследванията по сигурността във Виенската дипломатическа академия, университета Джордж Вашингтон, Харвардския университет, „Джон Хопкинс“ и Загребския университет. Тя е носител на наградата „Фулбрайт“ за цялостно творчество и редица национални и международни награди, отличия, почетни докторски степени и почетни гражданства.
Емисията на БТА „Международна информация“ проследява избирането на Колинда Грабар-Китарович за президент на Хърватия:
Композиторът Иво Йосипович и дипломатът Колинда Грабар Китарович се борят за поста президент на Хърватия
Загреб, 10 януари 2015 г. /Лайла Веселица от АФП/ Досегашният президент на Хърватия Иво Йосипович, юрист и композитор на класическа музика, и динамичният бивш външен министър на балканската страна Колинда Грабар Китарович се изправят един срещу друг на втория кръг на президентските избори в неделя.
Експерт по наказателно право, 57-годишният Иво Йосипович е политик, въоръжен с крайно търпение.
Побелял, спокоен и умерен, усмихващ се понякога зад очилата си, когато се обръща към публиката, Йосипович прилича на професор. Критикуват го „за липса на харизма“.
Йосипович, който е и композитор на класическа музика, доведе страната си до членство в ЕС през юли 2013 г. Самият той отбеляза членството, изсвирвайки на пиано Одата на радостта на Бетовен, официалния химн на ЕС.
След като спечели президентските избори през 2010 г., Йосипович каза, че възнамерява да напише опера за живота на убиеца на Джон Ленън – проект, който задълженията му на президент още не са му позволили да завърши.
Шегувайки се, както обича да прави понякога, той каза, че се надява написването на тази творба да остане единственото му неизпълнено обещание до края на мандата.
В страна, в която един премиер и няколко министри бяха осъдени през последните години за корупция, срещу този представител на левицата няма такива обвинения.
От избирането си през 2010 г. Йосипович редовно е най-популярният политик в страната. В последно време обаче популярността му пострада заради лошите икономически резултати на правителството, водено от Социалдемократическата партия (СДП), чийто кандидат е.
В неотдавнашно проучване хърватите заявяват, че най-много ценят „политическия му опит“.
За помирителното си поведение той е критикуван от някои като политик, който се опитва да „остане в добри отношения с всички“ и за това, че никога не изразява твърда позиция по някой важен въпрос.
Йосипович е женен и е баща на 23-годишна дъщеря. Той бе член на Хърватската комунистическа партия от 1980 г. и даде приноса си за трансформирането й в Социалдемократическа партия в началото на 90-те години.
„Жена от народа“
Неговата съперничка, бившият министър по европейската интеграция, а след това външен министър на Хърватия Колинда Грабар Китарович обича да подчертава, че е „жена от народа“.
Ако бъде избрана, тя ще стане първата жена президент на Хърватия.
Дъщеря на месар, постоянно усмихната и лъчезарна, тази 46-годишна блондинка е родена в село в околностите на адриатическия град Риека.
Динамичен дипломат, тя често говори за скромния си произход и описва с обич детството си на село, за да подчертае, че напредването й в политиката е било трудно.
„Никога не съм се отказвала от убежденията си и винаги съм имала едни и същи ценности: родината и семейството са моят избор на живот“, казва Грабар Китарович, майка на две деца, която описва съпруга си като „баща по професия“.
Завършила английски и испански, магистър по политически науки от университета в Загреб, г-жа Грабар Китарович се присъедини към консервативната партия Хърватска демократична общност през 1990 г.
След като бе външен министър на своята страна, тя бе посланик във Вашингтон до 2011 г., след това бе назначена за заместник на генералния секретар на НАТО, отговаряща за публичната информация.
Тя се хвалеше, че е единствената личност в НАТО, която „знае как се дои крава“.
Модните специалисти критикуват избора й на тесни рокли и костюми, навикът й да вдига косата си на кок и да носи изкуствени мигли.
„Това са второстепенни неща. Външността е важна, но хората си спомнят по-скоро за усмивката, която отваря всички врати“, каза неотдавна тя в интервю.
***
Консерваторката Колинда Грабар Китарович е новият президент на Хърватия, сочат прогнозни резултати
Загреб, 11 януари 2015 г. /БТА/ Консерваторката и бивш външен министър Колинда Грабар Китарович е избрана за президент на Хърватия на втория тур от президентските избори днес, сочат резултати от проучване на изхода на изборните секции, цитирано от хърватската национална телевизия и от Франс прес.
46-годишната госпожа Грабар Китарович получава 51,4 на сто от гласовете. За нейния съперник, досегашния президент социалдемократ Иво Йосипович, са гласували – 48, 6 на сто от избирателите.
На фона на недоволството от състоянието на икономиката, на което отчасти се дължи победата на Грабар Китарович, политически анализатори отбелязват, че нейната консервативна опозиционна партия Хърватска демократична общност има добри перспективи за парламентарните избори по-късно тази година, посочва Ройтерс.
***
Йосипович призна поражението си на президентските избори в Хърватия
Загреб, 11 януари 2015 г. /БТА/ Президентът Иво Йосипович призна поражението си на произведения днес балотаж на президентските избори в Хърватия, предаде ТАСС.
Социалдемократът Йосипович поздрави с победата своя опонент – кандидатката на консервативната опозиция Колинда Грабар Китарович.
Бившата министърка на външните работи води с 50,54 процента срещу 49,46 процента за президента на произведения днес балотаж на изборите при преброени 97,8 процента от гласовете, предаде малко по-рано Ройтерс. Това означава, че преднината й е надхвърлила 1 процент, след като резултатите на двамата претенденти в един момент бяха почти изравнени.
Ройтерс приписва победата на опозиционната кандидатка на икономическите проблеми на страната.
Политически анализатори вече определиха днешните избори като най-непредсказуемите в историята на независима Хърватия, отбелязва ТАСС.
***
Колинда Грабар Китарович бе избрана за първата жена президент в историята на Хърватия
Загреб, 12 януари 2015 г. /БТА/ Кандидатката на консервативната опозиция Колинда Грабар Китарович бе избрана за първата жена президент в историята на Хърватия, предадоха световните агенции.
На произведения вчера балотаж на президентските избори в бившата югославска република и най-нов член на Европейския съюз, 56-годишната Грабар Китарович получава 50,40 процента от гласовете при преброени 99,3 процента от подадените бюлетини. За нейния съперник, президента социалдемократ Иво Йосипович, са дали своя вот 49,60 процента от отишлите до урните избиратели.
Йосипович призна поражението си. Той поздрави с победата своята опонентка. „Г-жа Грабар Китарович спечели една демократична борба и аз я поздравявам“, каза 57-годишният президент, който не успя да спечели втори пореден мандат, въпреки че взе най-много гласове на първия тур.
46-годишната бивша министърка на външните работи бе приветствана от своите привърженици, хванала за ръка своя съпруг. „Обещавам ви, че Хърватия ще бъде една просперираща и богата страна, една от най-развитите държави в Европейския съюз и света“, каза ентусиазирано Грабар Китарович. В същото време тя предупреди, че няма място за триумфализъм, и призова към работа.
На първия тур на изборите, произведен на 28 декември, Йосипович, юрист по образование и композитор на класическа музика, се класира на първо място с 38,46 процента от гласовете, изпреварвайки на косъм Грабар Китарович (с 37,22 процента).
Политически анализатори вече определиха вчерашния вот като най-непредсказуемия в историята на независима Хърватия, отбелязва ТАСС. Показателно е, че преди него не бе публикувано нито едно социологическо проучване.
Ройтерс приписва победата на опозиционната кандидатка на тежките икономически проблеми на Хърватия. Втората по големина бивша югославска република, която е най-новият член на Европейския съюз, е в почти постоянна рецесия от 2008 г. и прогнозите не вещаят излизане от нея. 19 процента от трудоспособното население на страната са безработни.
В Хърватия президентът има ограничени правомощия, като няма право да налага вето на закони. Той все пак е върховен главнокомандващ на въоръжените сили и ръководи външната политика заедно с правителството.
По конституция държавният глава има право на два 5-годишни мандата.
Грабар Китарович ще положи клетва като президент на Хърватия на 19 февруари. До края на годината, когато ще бъдат произведени парламентарни избори, тя ще има трудно съвместно съжителство с коалиционното правителство начело със социалдемократите.
Партията, издигнала кандидатурата на новия президент – Хърватска демократична общност (ХДС) – управляваше неизменно страната с население от 4,4 милиона души от първите демократични избори през 1990 г. до кончината на своя основател, президента Франьо Туджман, през декември 1999 г. Оттогава тя се редува на власт със социалдемократите, но така и не си бе връщала президентския пост.
Колинда Грабар Китарович е не само бивш министър на външните работи, но и е водила преговорите за присъединяване на Хърватия към ЕС. Освен това, тя е била посланик в Съединените щати и помощник-генерален секретар на НАТО.
Родена в град Риека, тя прекарва детските и тийнейджърските си години в Съединените щати. Завършва Философския факултет на Загребския университет, а след това – Дипломатическа академия във Виена. Печели няколко американски стипендии.
Владее английски, испански и португалски език.
Женена, с две деца.
***
Световни и регионални медии за победата на Колинда Грабар Китарович на президентските избори в Хърватия
Загреб, 12 януари 2015 г. /БТА/ Победата на кандидатката на опозицията Колинда Грабар Китарович на президентските избори в Хърватия бе извоювана благодарение на недоволството на гражданите от икономическата криза и е добър показател в каква посока ще тръгнат парламентарните избори през втората половина на тази година, коментират днес световните агенции.
Бившия дипломат Грабар Китарович от консервативната опозиционна партия Хърватска демократична общност (ХДО) я чакат няколко месеца напрегнато съжителство с правителството, водено от социалдемократите, до парламентарните избори в края на годината, изтъква Ройтерс. Британската агенция допълва, че макар президентският пост в Хърватия да е главно церемониален, победата на опозиционната кандидатка може да означава връщане на ХДО на власт.
Агенция Асошиейтед прес изтъква, че тези избори бяха ключов тест за хърватското левоцентристко правителство, над което е надвиснал облак от критики заради начина, по който се бори с икономическата криза. Победата на консерваторите може да доведе до връщане на десния национализъм в Хърватия, което да влоши отношенията й със съседите, предупреждава американската агенция.
Подобни опасения се съдържат и в публикация на в. „Ню Йорк таймс“, според който речта на победителката на изборите в Хърватия Колинда Грабар Китарович намеква за завръщане към националистическата политика, която доминираше в Хърватия след военния разпад на Югославия. Проведени в климат на дълбок песимизъм относно хърватската икономика, президентските избори са важен увод към парламентарните, които трябва да се произведат към края на годината и на които Социалдемократическата партия би могла да претърпи още едно драстично поражение, заключава „Ню Йорк таймс“.
Агенция Франс прес посочва, че Колинда Грабар Китарович е умерено консервативен политик. Тя представя себе си като „жена от народа“, обича да се шегува, че е един от малкото дипломати, които могат да доят крави, и често изтъква, че е имала щастливо детство в скромно семейство на месар. Франс прес специално изтъква, че в предизборната кампания Грабар Китарович, която има син и дъщеря, е защитавала правата на хомосексуалистите и е заявила, че би подкрепила своето дете, ако беше гей. Освен това тя се обявява и за легализация на марихуаната за медицински цели и за правото на жените на аборт.
Би Би Си констатира, че победата на Грабар Китарович е знак, че Хърватия прави завой надясно, след като левоцентристкото правителство не успя да спре 6-годишната рецесия.
Медиите в региона коментират, че двамата кандидати за президентския пост в Хърватия до края са имали почти равни шансове и Колинда Грабар Китарович е спечелила с преднина едва около 1 процента.
Босненският в. „Дневни аваз“ цитира първите изявления на новия хърватски президент Грабар Китарович, която между другото обеща да помогне на хърватите в Босна и Херцеговина да постигнат равни права с останалите народи в страната, защото „без хърватите няма Босна и Херцеговина“.
Словенските медии снощи съобщиха, че вторият кръг на президентските избори в Хърватия е протекъл при много по-голяма избирателна активност от първия, отбелязвайки, че не са се сбъднали прогнозите, че по-голямата активност ще бъде в полза на досегашния президент Иво Йосипович.
Словенската държавна телевизия посочи, че не може да се очаква подобряване на отношенията между Словения и Хърватия, тъй като в някои свои изявления в предизборната кампания Грабар Китарович се е изказала доста по-рязко от Йосипович за бъдещата външна политика на страната.
Ляво ориентираният загребски в. „Ютарни лист“ пише, че победата на Грабар Китарович е увертюра към победата на консерваторите на парламентарните избори.
Независимият в. „Слободна Далмация“ отбеляза, че това е била третата голяма победа на ХДО за две години след местните избори и вота за депутати в Европейския парламент. Вестникът очаква „бурни“ отношения между ХДО и управляващата коалиция, водена от Социалдемократическа партия – двата блока, които се редуват в управлението на Хърватия от обявяването на независимостта й през 1991 г.
Консервативният „Вечерни лист“ отбелязва, че победата на опозиционната кандидатка ще доведе до големи промени на политическата сцена.
На президентските избори произведени на 5 януари 2020 г. кандидатът на опозиционната Социалдемократическа партия и бивш премиер на Хърватия Зоран Миланович побеждава настоящата хърватска президентка Колинда Грабар-Китарович на втория тур на президентските избори.
След преброяването на 99 на сто от гласовете Миланович получава 53 на сто срещу 47 на сто за Грабар-Китарович.
Партията на Миланович и тази на Грабар-Китарович доминират политиката в Хърватия, откакто тя не е част от бивша Югославия. Миланович е дипломат и бивш юрист. Той казва, че иска да установи климат на толерантност в страната си. Хърватия приключва процеса за присъединяване към Европейския съюз по време именно на мандата на Миланович като премиер.