Миряните в Малко Търново очакват съвсем скоро отец Андрей, който ще служи в Малкотърновската духовна околия. Това съобщи пред БТА кметът на странджанския град Илиян Янчев. “Това е важен момент за нашата общност и за духовния ни живот. Убеден съм, че под ръководството на новия духовник ще продължим да укрепваме и развиваме нашата вяра“, каза той.
По думите му, общинската администрация вече е осигурила жилище на отеца. До пристигането му ще бъде направен освежаващ ремонт на имота. Янчев посочи, че към момента духовникът служи в Русенско, а документите за преместването му вече са парафирани от Сливенска митрополия. Заедно с него се надявам, че ще успеем да посетим всички населени места в община Малко Търново, за да се запознае хората. Имаме храм във всяко село, включително и най-старата църква в епархията – тази в село Заберново, строена преди повече от 300 години, допълни още Илиян Янчев и уточни, че за поддръжката на православния храм „Успение Богородично“ в Малко Търново ще се търси и още един служител, който да е в помощ на отчето.
“Ще направим всичко възможно да отворим храм „Успение Богородично“ за празничните богослужения“, каза още кметът на Малко Търново.
Липсата на свещеник в малкотърновската духовна околия бе тема на разговор между негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений и Янчев в края на юли тази година. От октомври 2023-та църквата „Успение Богородично“ в пограничния странджански град отваря врати само за големи празници, поради липсата на духовник, който да води редовните служби. “Получих уверението, че скоро в храма ще започне да служи нов свещеник“ посочи след срещата Илиян Янчев.
„Успение Богородично“ е сред най-старите храмове в Странджа. През миналата година Божият дом бе обновен със средства по програмата за „Развитие на селските райони“. За да стигне до днешния си вид църквата е преизграждана на няколко пъти. Най-ранните сведения за строителството ѝ са от 1754 година, която е гравирана с гръцки надпис върху мраморно коритце с похлупак за света вода, съхранено под светия престол. В сегашния си вид църквата е издигната през 1830 година, което се разбира от вградена мраморна плоча на южната външна стена. Днес в нея се съхраняват повече от 160 икони, проследяващи развитието на иконописната школа в Странджа планина.
/ХК/