Международния кулинарно-фолклорен фестивал „Гергьовден“ се провежда за 15-и път в село Антимово

0
10



Петнадесетото издание на Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Гергьовден“ се провежда в село Антимово. Общо 970 души от състави от България, Сърбия и Румъния ще вземат участие в трите фестивални дни. Официални гости при откриването на фестивала за Гергьовден бяха кметът на община Видин д-р Цветан Ценков, народният представител Любен Иванов, заместник-областният управител Ирена Николова, секретарят на Общината Емилиян Енчев. Кметът на село Антимово Пламен Станев постави официалното начало на изявите.

Фестивалът е символ на традициите и фолклора, характерни за този край, каза кметът на Антимово. Постарали сме се да покажем кулинарията, танците и всичко, което се е случвало преди нас в Златорожието, отбеляза той.

Кметът на Видин д-р Цветан Ценков изрази своето уважение към читалищните дейци и читалищното дело, както и към кмета на Антимово. Д-р Ценков подчерта влиянието на читалищата в българската история и култура. Читалищната дейност е духът и съзнанието на нашата нация, подчерта той. Гергьовденските празници в село Антимово са известни. По думите му културата на Северозапада е самобитна, олицетворение на хилядолетните контакти на двата бряга на река Дунав и на трите народа, които живеят по тези земи. Богатата култура на този край ще пребъде в Антимово през тези три дни. Насладете се на фолклора, на това, което е държало нашия народ години наред на пиедестала на живота, каза още кметът на Видин.

Народният представител Любен Иванов определи Международния кулинарно-фолклорен фестивал в Антимово като празник на духа и културата, мост между народите на България, Сърбия и Румъния.

Самодейни състави, включително от сръбския град Зайчар, се представиха и в кулинарната изложба, която се провежда за пета поредна година в рамките на фестивала в село Антимово. Сърби и българи заедно приготвиха агнешка курбан-чорба „на жив огън“. Беше излъчен „Баш майстора на влашката кухня“.

Домакините от Народно читалище „Развитие 1926“ в село Антимово също участват в богатата фолклорна програма на фестивала, а кулинарен клуб „Забравените бабини ястия“ – в кулинарната изложба с традиционни ястия като пълнен шаран, качамак, сарми, каша от коприва, щавляк с ориз, агнешка дроб сарма.

На 6 май, когато село Антимово отбелязва своя празник, в местния храм „Св. вмчк. Георги“ ще бъде отслужена тържествена литургия.



Източник БТА