Международният ден на многостранността и дипломацията за мир , установен с резолюция A/RES/73/127 на Общото събрание на ООН през декември 2018 г., се отбелязва ежегодно на 24 април .

Основните цели, преследвани от ООН при установяването на новия празник, бяха: желанието да се популяризират всякакви инициативи в полза на мира и мирните начини за разрешаване на конфликти от различни нива и естество, вариращи от политически, идеологически и икономически конфронтации до конфронтации от религиозен или етнонационален характер.

За съжаление, съвременният свят продължава да става свидетел на все повече и повече нови точки на конфронтация в различни части на земното кълбо. Създадена с цел поддържане на мира и предотвратяване на войни и военни конфликти, ООН първоначално имаше дипломацията като основен инструмент. Само многостранният подход към разрешаването на всеки конфликт, заедно с разработването на методи за преодоляване на противоречията, които отчитат интересите на противоборстващите страни, може да предотврати възобновяването на конфликта както в настоящето, така и в дългосрочен план.
Така новият празник има за цел да обедини обществото, да покаже очевидните предимства на дипломатическите методи за разрешаване на конфликти, както и обратната страна на процеса на уреждане, свързана с кръвопролития, невинни жертви, разрушения и лишения – следствие от отказа да се седне на масата на преговорите и опитите за решаване на спорни въпроси със сила.

Най-ефективните стратегии за предотвратяване на ескалация на спорове в конфликти и повторение са превантивната дипломация и превантивното разоръжаване. Превантивната дипломация означава предприемане на дипломатически мерки за предотвратяване на прерастването на спорове в конфликти и за ограничаване на разпространението на конфликти, след като са започнали. Превантивната дипломация включва използването на средства като преговори, посредничество и помирение.

Но болната точка на съвременната дипломация в наши дни е политиката на двойни стандарти, когато декларираните ценности и цели в името на постигането на мир и справедливост се превръщат в прикритие за решаване на тесни национални или държавни проблеми или постигане на целите на определени финансови структури, които играят ролята на невидими, но ключови играчи в политиката. В същото време тази политика води до факта, че методите за разрешаване на конфликти в един случай, признати за законни и единствено правилни, очевидно очаквани и приложени в подобна ситуация, се считат за незаконни, противоречащи на международните правни норми и принципи.

Освобождаването на дипломацията от политиката на двойни стандарти днес трябва да се превърне в една от най-важните задачи на международната политика и международни структури като ООН.

Организацията на обединените нации приканва всички държави-членки и наблюдатели на Обединените нации, организациите от системата на Обединените нации и други международни и регионални организации, както и гражданското общество, включително неправителствени организации и отделни лица, да отбележат този Международен ден по подходящ начин и да повишат осведомеността, включително чрез образователни и обществени дейности за повишаване на осведомеността, за ползите от многостранността и дипломацията за мир.