Китай ще сподели: Русия планира хиляди километри линии с ултрависоко напрежение

0
130
  • За да намали цената на електроенергията, Русия планира да изгради 4370 км електропроводи за постоянен ток с капацитет до 1,5 GW. Електропроводи за пренос на електроенергия на свръхголеми разстояния се използват активно в Китай.
До 2042 г. Русия планира да построи електроцентрали с общ капацитет от 88 GW, съобщава EADAILY .
„Най-важният въпрос, който трябва да бъде решен тук, е цената на киловатчас за крайния потребител. Въпреки всички предизвикателства, ембаргота и санкции, трябва да я направим, първо, икономически обоснована, и второ, достъпна, включително за бъдещите поколения, които ще използват електроенергийния комплекс след нас“,— заяви министърът на енергетиката Сергей Цивилев на заседание на Съвета на федерацията , съобщава „Парламентарният вестник“.
Един от начините за намаляване на разходите са технологиите, които позволяват пренос на електроенергия на дълги разстояния с минимални загуби.
Според министъра, днес електропреносните линии в Русия са способни да предават ток с капацитет не повече от един гигават. Същевременно, през периода 2030-2036 г., в рамките на пет проекта е планирано да бъдат изградени 4370 км електропреносни линии за постоянен ток с капацитет до 1,5 GW Те са предназначени за пренос на електроенергия на свръхголеми разстояния.
В презентацията на министъра се обсъждат и плановете за въвеждане на местен индустриален софтуер, създаване на индустриален полигон за тестване на изкуствен интелект и разработване на система за сертифициране на ИИ.
Заместник-министърът Дмитрий Исламов заяви по-рано, че през 2024 г. почти 60% от горивните и енергийни компании вече са използвали изкуствен интелект – това е почти два пъти повече, отколкото през 2021 г.
Очевидно е, че Китай ще окаже съдействие за преносната линия за свръхвисоко напрежение. Системният оператор на Единната енергийна система на Русия по-рано обяви партньорство с Китайската държавна мрежова корпорация, най-големият доставчик на комунални услуги в света.
През юни делегация от руския оператор посети Китай.
„Китайските енергийни инженери са натрупали богат опит в прилагането на технологии за пренос на енергия на дълги разстояния. В контекста на нарастващото потребление на енергия в Русия и необходимостта от развитие на енергийната инфраструктура е важно за нас да проучим този опит. Затова на среща с колеги от диспечерския център на Държавната комисия по енергетика на Китай в Шанхай засегнахме широк кръг от въпроси, свързани с управлението на режимите на енергийната система в контекста на внедряването на технология за пренос на постоянен ток, включително обсъждане на подходи за създаване на релейни защитни устройства, принципи на аварийна автоматизация, прогнозиране на натоварванията от възобновяема енергия и планиране на развитието на енергийната система“, каза той. — заяви първият заместник-председател на борда на системния оператор Сергей Павлушко .
Руската делегация посети редица ключови енергийни съоръжения. Например, подстанция „Гусу“ 800 kV в Дзянсу е част от един от най-мощните транзитни линии UHVDC в света. Или подземната подстанция „Дзин’ан“ 500 kV в Шанхай е пример за рационално решение на проблема с липсата на пространство в градското развитие.