Как да работите с невъзпитан колега

0
3


Помислете дали нарочно не се държи така и какво още можете да очаквате

Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Георгиев влиза мълчаливо. Няма „Добро утро“, „Здравейте“ и прочие общоприети любезности дори между непознати хора, озовали се в едно помещение. Казва „Дай ми“, „моля“ и после „благодаря“ са му непознати думи. Накрая на деня си тръгва без „Довиждане“, „Приятна вечер“ и прочие общоприети любезности.

Георгиев е колегата ви, който седи на съседното бюро и се налага непрекъснато да работите с него. Липсва му елементарно възпитание. Толкова му липсва, че не просто ви е неприятно, а направо се потискате. Не сте свикнали да общувате с толкова прости хора.

Ще трябва да свикнете. Ако на Георгиев действително му липсват първи 27, 37 или 47 години, няма начин да го научите на никакви вълшебни думички.

Изобщо не си въобразявайте, че понеже вие ги употребявайте, ще започне и той. Но вие не преставайте, защото става дума за вашето възпитание, не за неговото.

Вярно, че на човек, който ви дава телефонния номер на партньор и казва „Обаждаш и се довършваш преговорите“, е много трудно да не се сопнете заради повелителното наклонение. Но невъзпитаният колега ще се ви отговори „Абе ти какво искаш, да не сме се събрали благородни дами на чай, работа вършим“. Вие пък ще трябва да му обясните за елементарните етични норми в общуването. В крайна сметка може да се скарате и не само полза няма да има, а още ще усложните отношенията си.

Трябва обаче да се опитате да разберете малко по-дълбоко с какъв човек си имате работа, след като непрекъснато се налага да работите с него. Невъзпитаното държание вероятно е само върхът на айсберга. Надолу може да има по-неприятни неща, за които е добре да сте подготвени и евентуално да вземете мерки, за да се защитите.

Георгиев не е раснал в гората. Известни са му елементарните норми за социално поведение. След като влиза сред колегите си и никога не поздравява, или страда от някаква форма на психическо разстройство, или преднамерено демонстрира отношението си – на неуважение.

Той не иска да е тук, недоволен е от работата и средата, направо ги мрази. Следователно внимавайте, защото може да провали и вас при общите ви задачи. Не нарочно, а защото не му пука. Или нарочно, защото ненавижда колегите си.

Добре е да проверите дали Георгиев наистина е невъзпитан или съзнателно се държи така. Пробвайте примерно с този номер – да го изненадате откъм гърба, като му подадете нещо и кажете „Заповядай“. Вероятно е той машинално да отвърне „Благодаря“. Ако не се случи, може би действително страда от някакво психическо разстройство. Ако се случи, значи е избрал да демонстрира пренебрежително отношение към колегите си. А за това си има причина. Помислете какво всъщност иска да покаже.

Може да е високомерие – „Всички вие не сте ми на нивото. Изобщо не ми пука какво мислите за мен“.

Може да е начин да не бъде товарен с нищо задължително или допълнително. Невъзпитания човек всеки гледа да го избегне дори когато става дума той да си изпълни служебните отговорности. Никой никога не го моли за помощ.

Не е много вероятен, но не е изключен и трети вариант – всъщност човекът да е притеснителен и затова асоциален. Като не поздравява, се опитва да остане незабелязан. Като не употребява излишни думи, завършва контакта възможно най-бързо.

Ще се сетите и за други варианти, ако го наблюдавате внимателно. Вижте има ли начин да проверите предположенията си, за да знаете как да се държите.

От високомерния Георгиев трябва да се пазите, със сигурност има и други още по-неприятни качества.

Стеснителния Георгиев опитайте да предразположите да се отпусне, защото това ще улесни общата ви работа, а и по-приятно ще ви бъде.

Пробвайте как ще реагира Георгиев, като го помолите за помощ. Вероятно от невъзпитан ще стане направо груб. Ще ви отговори нещо от рода на „Не ме занимавай, няма аз да ти върша работата“.

Колегата ви явно се държи невъзпитано с всички в екипа, така че не приемайте поведението му лично
и се постарайте да не се впечатлявате. Може да му покажете неодобрението си – като се обърне към вас за нещо с „Дай ми“, подайте му го с „На ти“. Но по-добре е да бъдете подчертано вежливи и студени.

Не се опитвайте да му обясните, че очаквате възпитани обноски. Или ще ви изгледа мрачно и ще изсумти. Или ще отвърне грубо „Не е твоя работа да ме учиш как да се държа“.

Проблем е как да постъпвате, когато се налага двамата да се срещате с хора извън екипа, които не са наясно с липсата на възпитание у колегата ви. Не е само необходимостта някак да замазвате простотията в държанието му със своята любезност.

Личният ви важен момент е как да отиграете неговото повелително наклонение без всякакви вълшебни думички. Трябва да се постараете да не изглежда, че той се държи с вас като шеф, а вие приемате. Модерният мениджър в никакъв случай не се държи господарски. Но по инерция слушателите често свързват заповедния тон и избягването на вълшебните думички тъкмо с начина, по който човек на по-висока позиция общува с подчинен.

За да не излиза така от обноски като „Ти им кажи, покажи“ и т.н., веднага вмъквайте пояснения, които не оставят съмнения кой кой е. Например „Колегата Георгиев искаше да каже, че аз ще отговоря на въпроса ви, понеже съм специалистът по…“.

Всъщност най-умният съвет е с невъзпитания колега да постъпвате както с всички други токсични хора в службата – избягвайте го, колкото можете, и никога не си разваляйте настроението заради неговата простотия.

В „Точният човек“ можете да прочетете още:

Техники да излезете от армията на „компетентните тихи“ и безстрашно да се саморекламирате

Тактики за умно измъкване, като не можете или не искате да отговорите

Перфекционизмът е път към неуспех. Колко да се стараете, за да не се престаравате

Щом на шефа не му пука за личния ви живот, с него не ви чака и успех в работата

Вместо доброта – стратегическо използване на гнева за успех в кариерата

Как да се сработвате с колега некадърник

Индивидуалист или конформист? Цивилизационен избор, който определя успеха

Не завиждайте на колеги, възхищавайте им се и ще сте по-успешни

Дисциплината – вашата суперсила за успех

Мързелив шеф – претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление

Как да се справяте с колега самохвалко и защо това е пасивно-агресивно поведение





Източник 24часа