Казанлъчани обсъдиха бъдещето на паметника на връх Бузлуджа

0
9



Отворена дискусия във връзка с предстоящия на 17 ноември местен референдум събра десетки жители на Казанлък в залата на Художествената галерия и Исторически музей „Искра“. Гражданите ще трябва да решат дали Община Казанлък да поеме управлението на Дом-паметника на Българската комунистическа патия (БКП) на връх Бузлуджа, а по време на информационното събитие присъстващите имаха възможност да изразят своето мнение и да дадат своите препоръки, както и да получат повече информация от кмета на общината Галина Стоянова. 

В началото на дискусията кметът отговори на някои често задавани въпроси относно причината да бъде направено допитване до гражданите по темата. Тя посочи, че до 2021 година монументът, който в момента е със статут на паметник на културата с национално значение и се управлява от държавата в лицето на Областна администрация – Стара Загора, е бил „ничия собственост“. От момента на обявяването му за паметник на културата Община Казанлък използва възможността да разработи проект за неговата консервация, с който да бъде извършен първият авариен ремонт, от който подобна изоставена сграда има нужда. Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Казанлък, която беше одобрена през май 2024 година, а за дейностите по монумента „Бузлуджа“ ще бъдат отпуснати седем милиона лева, напомни тя.

Стоянова отбеляза, че до края на януари идната година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие е Община Казанлък да поеме управлението на паметника. Средствата са целеви и не могат да бъдат вложени в друго, подчерта Стоянова. По думите ѝ това управление няма да изисква средства от общинския бюджет. „На същия принцип администрацията в Казанлък социализира тракийските гробници в региона изцяло с европейски средства“, посочи тя и уточни, че Общината има опит в управлението и социализирането на културни паметници от национално значение. 

Галина Стоянова каза още, че искането ще бъде отправено за срок от десет години съгласно Закона за управление на държавна собственост. „Това е максималният срок, за който Общината може да поиска управлението, след изтичането му това може да бъде подновено“, обясни тя.  

Кметът посочи, че концепцията на администрацията е мястото да се превърне в международен конгресен и концертен център, а намерението не е да се връща сградата във вида, в който е била докато е функционирала, нито да се запазва нейната идеология. Тя подчерта, че в качеството ѝ на кмет законът и позволява еднолично да поиска управлението от областния управител, но това е решение, което трябва да бъде взето от гражданите. „Това не е проект за един кмет, това е проект за много години, а с този референдум искаме да дадем един урок на държавата, че хората са мъдри и могат да вземат решения“, каза тя и призова всички жители на общината да излязат и да дадат своя глас на 17 ноември. Това не е политическа пропаганда, а кауза, зад която казанлъчани да застанем, коментира Стоянова. И допълни, че за да бъде допитването успешно, е необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас. 

В хода на събитието присъстващите изразиха подкрепата си за намерението на Община Казанлък и дадоха своите идеи за популяризиране на референдума. 

Събитието беше част от информационната кампания на Община Казанлък, а целта е жителите да могат да зададат своите въпроси и да получат необходимата информация за предстоящото допитване. Въпросът, на който ще трябва да отговорят, е „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост „Дом паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“.

 



Източник БТА