Изложбата „Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата“ показва издигането на българската трапеза, според Михаил Груев

0
135



Изложбата „Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата“ показва издигането на българската трапеза, каза председателят на Държавна агенция „Архиви“ (ДАА) – доц. д-р Михаил Груев, на официалното откриване на изложбата, тази вечер, в столичната изложбена зала „Архиви“ на ДАА.

„Днес ние откриваме една необичайна изложба, спрямо традиционните изложби, които се правят в „Архиви“. Обикновено, те са свързани с някакво конкретно историческо събитие, личност или период от историята. Днес показваме една изложба, която е много близка до нашия натюрел, но и до бита, сърцето и най-вече стомаха на няколко поколения българи. Тя е посветена на храните и напитките, храненето и пиенето на българина, в един много широк хронологически период, обхващащ времето от 60-те години на XIX-и до 60-те на XX-и век, затова и сме озаглавили по този начин изложбата – „От ориенталската трапеза до столовата“, представяща всички измерения, които настъпват във вкусовете, хранителните навици, модата и всичко свързано с храненето и пиенето“, каза доц. Михаил Груев.

„В тази изложба има много етнография, но не бих казал, че тя е етнографска изложба. По-скоро, представя еволюцията на храненето от едно традиционно, патриархално общество до модерната епоха и превръщането на храната в стока, артикул и бизнес. Голямото предимство на залата, в която се намираме е, че можем да показваме оригинали, повечето от които са веществени, част от семейното имущество на Симеон Радев и Бистра Винарова. Ние показваме една действително малка, но неизвестна част, от огромното документално богатство, което се съхранява при нас“, допълни доц. Михаил Груев.

„Искам да благодаря на колегите от страната, тъй като снимките и част от документите, показани в изложбата, са изпращани от държавните архиви в страната. Тяхната работа също допринесе за изложбата. Само от Държавния архив във Варна са ни изпратили 90 документа“, каза кураторът на изложбата Адриана Попова.

Гости-дарители на събитието бяха мениджърът комуникации в „Нестле“ – Нели Ангелова, и мениджърът по връзки с обществеността, комуникация и устойчиво развитие на „Кока-Кола“ за България – Бояна Колева. Гост на събитието беше и Калин Сотиров, внук на главния готвач в кухнята на царското семейство в периода 1937-1945 г. Нацко Сотиров.



Източник БТА