И следващата година се предвижда Касата да финансира иновативни методи, прилагани в медицината, каза управителят на институцията Станимир Михайлов

0
8



И следващата година се предвижда Касата да финансира иновативни методи, прилагани в медицината, каза управителят на институцията Станимир Михайлов по време на XI-та годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“. В проекта на мотивите, приложени към проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г., който все още е имагинерен, е записано, че и през следващата година се предвижда да продължи финансирането на иновативни методи и технологии, водещи до повече резултатност и ефективност, каза още той.

Предложенията за включване на иновативни дейности за диагностика и лечение в пакета дейности, заплащан от Касата, постъпват от експертните съвети по съответните специалности, включващи и приблизителната стойност, с която ще се ангажира бюджетът на Касата, припомни Михайлов. След това иновативните дейности се включват в наредбата, указваща пакета дейности, заплащан от Касата.

За тази година за иновативни методи и технологии са заложени средства за роботасистирана хирургия, роботизирана хирургия, диагностика и лечение на исхемичен мозъчен инсулт, за дълбока мозъчна стимулация на пациенти, засегнати от болест на Паркинсон, роботозирина хирургия на злокачествени заболявания в областта на акушерството и гинекологията, на урологията, на детската хирургия и др., каза още Михайлов.

Чрез заплащаните от НЗОК иновации се постига повече радикалност и контрол при оперативното лечение на злокачествени болести, по-малко болничен престой и по-бързо възстановяване на пациента и връщането му към обичайните му ежедневни дейности. Съвременната медицина е немислима без иновации и въпреки че са по-скъпи, пестят пари на обществото, посочи още Михайлов.

Освен медицинските дейности в болниците, НЗОК заплаща и за иновативни лекарствени терапии. В Позитивния лекарствен списък се включват нови лекарства, както и нови показания на вече включени в него медикаменти, като по този начин се разширява достъпът на пациентите до иновативни терапии. През тази година в Позитивния лекарствен списък има 28 нови международни непатентни наименования и 19 нови показания.

Редица административни, регулаторни и финансови механизми биха могли да бъдат оптимизирани, така че пациентите да получат навреме иновативните постижения, каза още Михайлов.  

 



Източник БТА