- През последното десетилетие броят на таралежите в Европа е намалял с една трета и сега те са включени в Червената книга.
Тези бозайници някога са били широко разпространени в цяла Европа, но градското развитие е довело до тяхното изчезване, съобщава вестник The Guardian .
В момента таралежите са включени в Червената книга на Международния съюз за опазване на природата като „почти уязвим вид“. През последното десетилетие техният брой е намалял с поне 30%.
Някога таралежите са били широко разпространени в Европа и все още са били в списъка като „най-малко безпокойство“, но сега са на ръба на изчезване поради градското развитие, интензивното земеделие и пътищата, навлизащи в местообитанието им. През 1950 г. в Обединеното кралство е имало около 36 милиона таралежи, но през последните години са останали само около милион.
Британското общество на бозайниците призовава хората да се грижат за таралежите, като се занимават с градинарство и създават благоприятна среда за дивата природа. На първо място, трябва да оставите малки празнини в оградите, така че таралежите да могат да се движат между градините, да избягвате използването на пестициди и да създавате убежища или къщи за таралежи.
В Обединеното кралство един на всеки четири вида бозайници е застрашен от изчезване, като много други са в „упадък“. Сред тях е и лешниковият сънливец. Това е малък нощен бозайник с мека козина с цвят на карамел и пухкава опашка. Те са изчезнали в 17 графства в Англия. От 2000 г. популацията на лешникови сънливи в Обединеното кралство е намаляла с повече от 50%.
От началото на ХХ век популацията на червената катерица непрекъснато намалява; според експерти сега има около 140 хиляди индивида. Това се дължи главно на обезлесяването – тяхното местообитание, хищниците и смъртта на животни по пътищата.
Някои видове птици също са застрашени. Червеният списък включва сивата клечка, чийто брой е намалял с повече от 30% в световен мащаб от края на 90-те години на миналия век. Техният природозащитен статус е променен в две категории: от „най-малко безпокойство“ на „уязвимо“.
В световен мащаб 38% от дървесните видове са застрашени от изчезване, с най-голям брой на Британските острови. Горите са застрашени от изсичане за градско и селскостопанско развитие, както и от инвазивни видове, вредители и болести.