Доган излиза с 19, “Желязков” влиза в 90-ия си ден като кабинет на малцинството (Обзор)

0
10


Коалицията призова всички в парламента: ако са за еврото, да го докажат при гласуването

Хората на Ахмед Доган напуснаха управленското мнозинство и така правителството на Росен Желязков посреща 90-ия си ден тази сряда като кабинет на малцинството.

Това съвпада с дебатите по втория внесен вот на недоверие, гласуването по който пък ще бъде в четвъртък. Алиансът на Доган допълнително щял да реши как да участва в гласуването. А тройната управляваща коалиция призова всички депутати, които са за еврозоната, да ги подкрепят.

Водени от отговорността пред българските граждани и нашите избиратели заявяваме ясно, че повече не можем и няма да подкрепяме мнозинството, което продължава и развива модела на задкулисие, корупция и институционален произвол, обяви бившият депутат Валентин Тончев пред медиите от името на АПС.

Както бяха се зарекли, от Алианса се събраха в старата партийна централа на столичния бул. “Стамболийски” да решават ще продължат ли да подкрепят правителстото. На влизане не дадоха ясен знак, че я свалят. След близо 4 часа Тончев излезе, а край него се подредиха десетки депутати и членове на ръководството на Алианса, присъства и председателят Джевдет Чакъров. Новината обявиха с кратко 3-минутно изявление, без да отговарят на въпроси, после влязоха пак да заседават.

Така не стана ясно и от какво зависи гласуването им в четвъртък по вота – дали до последно ще очакват обаждане от партньорите, или ще решат на база вече извървения им общ път.

Иначе до последно очакванията бяха АПС отново да “простят” и

да спазят обещанието си – да са част от мнозинството поне до излизането на конвергентния доклад

за еврозоната през юни. Това поеха като ангажимент преди две седмици, когато отново обясняваха, че са в дилема.

ДПС беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясни цели да гарантира политическа стабилност след продължителната криза и да допринесе за разграждане на модела “Пеевски”, превърнал институциите в инструмент на зависимости, корупция, безнаказаност. Днес с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство. Вместо демонтаж на този порочен модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване, каза Тончев.

Отговорът на ГЕРБ, БСП и ИТН дойде след час. И посланието бе кратко и ясно:

хората не искат нови избори и правителството остава

Коалицията се обърна към депутатите от останалите групи: Призоваваме всички народни представители в 51-я парламент, които смятат, че България трябва да завърши пътя си на пълна интерграция в Европейския съюз, присъединявайки се към Еврозоната, както и че страната ни се нуждае от стабилност и работа по политики, осигуряващи сигурна среда на българските граждани, да докажат това с гласовете си и с работата си в Народното събрание.

Ако кабинетът оцелее, ще продължи да изпълнява поетите ангажименти за еврозоната, стабилизирането на публичните финанси и спасяването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, потвърждават те.

Сега без 19-имата от АПС правителството остава на малцинството –

зад него ще стоят 102-ма депутати,

освен ако не влезе нов играч. Официално привличане на нов партньор обаче не се чака, засега.

Това означава, че Министерският съвет трудно ще прокарва политиките си, защото ще трябва да разчита на плаващи мнозинства. Подкрепата и досега беше крехка – 121 избраници с групата на ДПС-ДПС. Иначе при клетвата на 16 януари мнозинството беше от 126 депутати, но след влизането на “Величие” силите се разместиха.

В тази ситуация ключово ще е гласуването в четвъртък на три парламентарни групи.

Първо на ДПС-ДПС, които може и да смекчат тона и все пак да опитват събаряне на кабинета, макар вече да не го подкрепят.

Второ, на ПП-ДБ, които многократно са заявявали, че няма да внасят или подкрепят вотове на недоверие поне до излизането на доклада през юни, за да не изглежда страната нестабилна и несигурна в очите на Европейския съюз. И се очаква да спазят това, както направиха и при първия вот на недоверие – тогава не учасваха в гласуването.

Трето, на “ДПС – Ново начало”, чийто лидер Делян Пеевски увери, че ще подкрепя кабинета, докато изпълнява заложените в държавния бюджет политики. Групата му подкрепи и трите бюджета.

Още от начало отношенията с хората на Доган в мнозинството бяха трудни. Те бяха включени в споразумението за съвместно управление на ГЕРБ, БСП и ИТН, но чрез допълнително приложение, не като съуправляващи. Според него имат право на двама представители в съвета за съвместно управление (останалите имат по 3-ма), в който се вземат и решенията за назначенията. Още тогава се видя, че ролята им не е напълно изяснена – едни тълкуваха, че имат право на постове, според други – не. В крайна сметка постовете се оказаха голямата болка на хората на Доган, а те

настояваха за областни управители и заместник-министри

Накрая не получиха съчувствие и подкрепа от партньорите при странната съботна драма в т.нар. Боянски сараи. Тогава Ахмед Доган влязъл заедно с партийци в имота, от който беше изгонен миналия август, проведе сбирка на младежите и през нощта всички бяха изведени от полицията. В сараите Доган живя и прави сбирки на ДПС в продължение на 23 години, но преди осем месеца стана ясно, че е бил под наем. Собственик на комплексите в столичния квартал в “Бояна” и край морето в Росенец се оказа бившият транспортен министър и бивш съдружник на Доган Данаил Папазов. Тогава той официално и публично поиска Доган да освободи имотите му.





Източник 24часа