Горнооряховското село Върбица за девета поредна година събра майстори на баницата от цялата страна и чужбина. Представители на 60 институции и индивидуални участници от 17 общини в 9 области на България, както и гости от Румъния се включиха в кулинарния фестивал на дрипавата баница, а дъждовното време не успя да уплаши стотиците посетители на празника.
Добре сте ни дошли в столицата на дрипавата баница, каза в приветствието си секретарят на Народно читалище “Градина Върбица 1894” и основен организатор на събитието Анелия Димитрова. Днес при нас е много пъстро, автентично и вкусно, добави тя и разказа накратко за изминатия през годините път.
Кметът на село Върбица Йордан Петров каза, че тачейки своите традиции и тази година жителите на село Върбица посрещат празника си подобаващо, а многото присъстващи млади хора ще пренесат това и напред във времето.
Кметът на Горна Оряховица Николай Рашков също отбеляза, че всички тези хора са се събрали на площада пред местното читалище, готови да покажат своето майсторство в кулинарията и това е много хубаво.
След кратката официална част на сцената се изявиха много музиканти и певци, а началото на музикалната програма беше отбелязано с голямо празнично хоро.
Посетителите на празника имаха възможността да опитат и да си закупят близо 400 вида баници. Освен дрипавата, имаше баница с гъби, с риба, с ориз, с маруля, пастел с патладжан, мързеливки с краставица, халваджийска баница, баничка с мъфини. Предлагаха се баници с киви, с лопуш и сирене, с кайма, със зелен лук, с грозде, с ориз и лапад, вита баница, къпана баница, тиквеник, цариградска баница, пурички, ябълков щрудел. В надпреварата участваха сладка баница с крем, къпана баница Макарина, втасала баница, млечна баница, зонови банички, родопски пататник, дърпана баница. Кулинарите бяха приготвили баници с пилешко и лук, с орехи и сладко от сини сливи, с грис, със сирене и кашкавал, с кайма и манатарки.
Впечатленията на шеф готвачите Ивайло Иванов и Царина Цанева, които за поредна година са жури на фестивала, бяха положителни. За БТА те отбелязаха, че участниците са много повече от предишните издания. Очаровани сме, че имаме гости от Румъния, които са дошли на кулинарен туризъм, каза Ивайло Иванов. Радва ни и участието на ученици от Професионалната гимназия по хранителни технологии в Горна Оряховица, които също се състезават за най-добра баница. Това е комплимент за нас, защото така завръщаме младите хора към традициите, към бабините гозби, смята Иванов.
Царина Цанева е на мнение, че тази година вкусовете са още по-интересни отпреди, а младите кулинарни надежди – все повече. Има баници, които досега не съм опитвала и дори не съм си представяла, че може да се направят, каза тя. Двамата шеф готвачи останаха силно впечатлени от баниците с риба, с охлюви, с ягоди, с пилешки дробчета и от панираните банички, но казаха, че са доволни от старанието на всички. Те смятат, че при това развитие на празника няма да е изненада ако следващото издание е двудневно, а участниците и баниците още повече.
Ива Томова от читалище „Никола Й. Вапцаров – 1964“ в Хасково каза за БТА, че с голямо желание са пропътували 200 км, за да присъстват на този дългоочакван от тях празник. Тя и нейните съграждани представиха 10 вида баници с по-нестандартни продукти като маруля, краставица, тахан халва, шоколад и сладка баница със сирене. Постарахме се да има за всеки вкус по нещо, обясни Томова. Имаме точени и дърпани баници, такива с готови кори, мързеливи. Тя разказа, че експериментират много, но невинаги се получава добър резултат. Имат си кулинарен кабинет към читалището, който се използва от деца и жените от пенсионерския клуб. Там събират, записват и пробват рецепти от региона, но този път са предпочели да не използват такива, а да са по-модерни. Носители са на много награди от различни кулинарни празници.
Няколко жени от читалище „Възпитател – Кесарево – 1895“ и пенсионерски клуб „Здравец“ в стражишкото село Кесарево се представиха с класически, но и с нестандартни кулинарни изкушения. Те предлагаха баница със скумрия, канела и орехи, която е месена и втасала. Другата беше с пиле, манатарка, розмарин и мащерка. Любопитство предизвикваше и тази с пилешки дробчета, както и останалите – с ориз, копър, лук и сирене, сладка баница, баницата с подсирено мляко, а също и тази с орехи, локум и стафиди. Идеята за баницата с пиле взаимствахме от интернет, но после добавихме доста неща от нас, обясни за БТА Светлана Кюркчиева, която е библиотекар в читалището в Кесарево. Баницата с орехи и канела ни предложи една жена, която е от плевенсккия край, но е снаха в нашето село. Другите са съвсем експериментални и иновативни, при които търсехме съчетаване на различни вкусове, защото обичаме всяка година да предлагаме нещо ново. Друга изненада на тяхната маса е баницата трикольор, при която за белия цвят е използвана класическа баница, за зелените парчета пълнежът е с лабада и киселец, а за червените – печена чушка. Казват, че никъде досега не са виждали такава, а за още по-силна патриотична нотка са добавили и рисунка с българско лъвче. Представителите на Кесарево поканиха всички да се включат и в техния празник на пчеларя, който ще се проведе за втора поредна година на 12 юли.
На своя щанд, ученици от Професионалната гимназия по хранителни технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ в Горна Оряховица и техния учител по професионални предмети инж. Нели Николова представиха 4 вида баници. Едната беше с Горнооряховски суджук и манголд, който е от рода на лапада, зелен лук и подправки. Втората беше сладка, с ревен и ягоди. Тя е с леко кисел вкус и си подхожда с бита сметана, затова учениците я добавят на масто от сифон, обясни за БТА инж. Николова. Третата бе с аспержи и козе сирене, с добавен бешамелов сос за гладкост и по-добро преливане на вкусовете. Като типична подправка при нея е използван див копър (резене), което дава отенък на анасон. Четвъртата баница е със сирене брънза, приготвяно предимно в Родопите. Всички продукти, използвани при приготвянето им са фермерски от ферма в село Джулюница, които от около година са спонсори на училището, подчерта инж. Николова. В учебното заведение по проект е направена и биооранжерия, откъдето също се набавят зеленчуци, добави тя. Учениците са много вдъхновени и имат желание да се развиват, а също така се включват в различни кулинарни фестивали, което е допълнителен стимул за тях.
Райски банички в кухнята на ада беше приготвила 10-годишната Гергана Илиева от лясковското село Драгижево. Тя обясни, че са много трудоемки и ги е кръстила така, защото са райски на вкус, но докато ги прави става адска бъркотия. Друга причина да носят това име е провокацията към журито, съставено от двама участници в телевизионно кулинарно предаване с подобно наименование. Баничките са с шарена сол и са пържени, а трудността идва от начина на сгъване, поясни за БТА младата кулинарка.
За настроението на участниците и гостите на фестивала имаше различни игри, конкурси и награди.
Събитието уважиха депутатът Димитър Николов, представители на Община Горна Оряховица и Общинския съвет в града, както и съпредседателят на Българската аграрна камара (БАК) и на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев.