ГЕРБ вписва в закон Патриаршията като единствена православна църква у нас (Обзор)

0
19


Сякаш се връщаме години назад, когато се създаде разколът, коментира патриарх Даниил

Единствен представител на традиционното за страната вероизповедание – източното православие, е Българската православна църква – Българска патриаршия.

Този текст да бъде изрично вписан в Закона за вероизповеданията, искат ГЕРБ.

Регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от единствената призната по закон православна църква – Българската патриаршия, мотивират се от партията на Бойко Борисов.

Законодателната им инициатива е предизвикана от

решението на ВКС да регистрира Българската православна старостилна църква

ГЕРБ се мотивират с правната норма, че Патриаршията е член на Едната, Света, Съборна и Апостолска църква, законодателят признава само абревиатурата БПЦ – БП, която е утвърдена по каноните на Вселенската църква, и това е традиционното православно вероизповедание, което имат предвид конституцията и Законът за вероизповеданията.

В неделя вечерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов публикува снимка от среща с патриарх Даниил и написа: “Православната църква е една! Традиционното вероизповедание в България е източното православие и негов единствен изразител и представител е Българската православна църква.”

Със същата позиция в понеделник излезе и служебното правителство. Премиерът Димитър Главчев е категоричен, че БПЦ е една и неделима, подчертавайки важността на нейното единство за обществото. От МС припомниха, че дирекция “Вероизповедания” нееднократно е давала отрицателни становища по казуса, а представеният устав и наименованието на новата религиозна институция

противоречали на конституцията и закона

След като е уреден статутът на традиционното вероизповедание, не следва да се регистрира по съдебен ред религиозна институция, която има претенцията да представлява православието, категорично е правителството.

Казусът с т.нар. старостилци е от повече от десетилетие – опитват да се регистрират от 2011 г. насам. Становището на дирекция “Вероизповедания” е, че регистрирането на втора православна църква противоречи на конституцията и на Закона за вероизповеданията. Светият синод също се противопоставя, но е готов да го разреши, ако от наименованието отпадне “православна”.

Затова старостилците се обръщат към Европейския съд по правата на човека, който през 2023 г. обявява, че

държавата трябва да гарантира религиозния плурализъм

и да е неутрална и безпристрастна в отношенията си с различни религии и групите в тях, като направи така, че спорещите страни да са равнопоставени и да се уважават. На 16 декември ВКС одобри регистрацията, като се обоснова, че става дума за малка група хора, които нито имат претенции по структурата на Българската православна църква, нито претенции към имотите ѝ.

Според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви, коментира пък ситуацията патриарх Даниил.

“Сякаш се връщаме години назад, защото, когато се създаде разколът Българската православна църква изстрада това да обясни пред държавата, че православна църква може да бъде тази, която е в общение с останалите православни църкви. За това беше свикан Всеправославният събор през 1998 г.”, допълни той, изразявайки недоумение от решението.

БСП също обяви, че вписването на втора православна църква е тежък удар по православното християнство и поставя началото на нов разкол. А “Възраждане” ще внесе промени в закона, с които само Българската патриаршия ще има правото да използва словосъчетанието “българска православна църква”.





Източник 24часа