Във Врачанско над 500 души от малки населени места са безплатно изследвани и прегледани за шест седмици

0
4



Във Врачанско над 500 души от малки населени места са безплатно изследвани и прегледани за шест седмици. Вчера и днес в осем населени места в община Враца се извършваха прегледи. Това каза за БТА директорът „Оценка на въздействието и експертиза“ и член на съвета на директорите на фондацията „Практикум“ Ива Танева.

По думите ѝ, фондацията за втори път прави подобна инициатива в региона. 

Танева информира, че проектът „Лекар на село – 2″ е започнал в края на септември. Шест поредни седмици лекари, специализанти и студенти са били на място в села от община Враца. Девене, Нефела, Згориград, Власатица, Три кладенци, Лиляче, Бели извор, кв. „Кулата“ бяха малките населени места, където през уикенд се състояха безплатните прегледи. Преди това са направени кръвни изследвания на пациентите, допълни Танева. 

„За трети път се включвам в този проект. Удовлетворена съм, защото обгрижваме пациенти, които имат труден достъп до директна здравна помощ. В региона наблюдаваме най-често сърдечно-съдови заболявания, много пациенти са с хипертония. Диабетът също е много често срещан сред пациентите“, каза за БТА д-р Агнеса Момчилова. Тя е интернист в Четвърта многопрофилна болница за активно лечение София, с над трийсет и пет годишен опит. Днес преглеждаше в квартал Кулата с ЕКГ и консултираше по проблеми, свързани с кардиология и пулмология.  

„Ако трябва да пътувам до Враца ми отнема няколко дни – да взема направление от личен лекар, да отида да дам изследвания, да взема резултатите, да ги занеса на лекар, след това пак при личния лекар… А така за два дни тези хора ни оправят всичко. Дадохме изследвания и днес е прегледът. Мен ми изследваха жлъчка, черен дроб, сърце и съм много доволна“, каза за БТА  седемдесет и две годишната Румянка Димитрова от кв. „Кулата“. 

„В региона съм за втори път по този проект. Много е положителна работата с младите колеги, с пациентите“, каза за БТА специализантът по съдова хирургия в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. София“ д-р Валентин Маджаров. Той преглеждаше в с. Нефела. По думите му, преобладават венозно болни пациенти в региона. На хората им е далеч да дойдат до София да се лекуват и подобни инициативи помагат много, допълни д-р Маджаров. 

Двайсет и една годишният Асаф Ахарони е от Тел Авив, Израел. Учи трета година медицина и се включва за първи път в подобна инициатива. „Познавам само София, а искам да опозная България, да видя пациентите извън столицата и се чувствам много полезен“, каза студентът за БТА.  

Фелдшерът на с. Нефела Румен Николов каза, че тези прегледи изключително помагат на хората от селото. „От 43 години съм фелдшер. Някои от хората, които живеят тук, са раждани при мен. Познавам децата и внуците им. Такива прегледи са важни да се случват и в малки населени места като нашето. Ние си имаме личен лекар, но за да отидат нашите хора на съдов хирург, например, им отнема доста повече време. А с такива инициативи им е удобно, защото на място ги преглежда лекар“, каза Николов за БТА. 

„Проектът се финансира от Фондация „Америка за България“ и обхваща населени места от община Враца. Партнираме с местната администрация. До момента сме изразходили 12 500 лв. за кръвни изследвания на над 500 души. Където се налага, са направени и допълнителни хормонални и други изследвания. Гледат се показателите на сърце, бъбреци, черен дроб. В региона излизат болести като хашимото, диабет, сърдечно-съдови заболявания, подагра. Присъстващите лекари дават насоки за хранителна диета на пациентите“, разказва Ива Танева от „Практикум“.

Инициативата дава възможност на жители на малки населени места да бъдат обслужвани от медицински специалисти. Едновременно с това се дава възможност на студенти по медицина да практикуват, допълни Танева. В лабораторните изследвания са участвали и студенти по медицина от Филиала на медицинския университет във Враца

Фондация „Практикум“ е насочена към развитието на младите кадри в сферата на медицината в България. Основната ни цел е младите лекари да остават в България, каза Ива Танева. Фондацията подкрепя, мотивира и разкрива нови възможности за студенти от II до VI курс по медицина, фармация и съпътстващите дисциплини в сферата на обслужване.



Източник БТА