дом Новини България В река Дунав край Белене бяха пуснати хартиени лодки с послания за...

В река Дунав край Белене бяха пуснати хартиени лодки с послания за мир, чиста природа и общо бъдеще

86



В река Дунав край Белене бяха пуснати хартиени лодки, които носят послания за мир, надежда, чиста природа и общо бъдеще. Лодките отплаваха по течението на реката от брега при Дирекцията на Природен парк „Персина“.

По този начин Община Белене и нейните жители станаха част от инициативата „Реката помни“, организирана от Асоциацията на дунавските общини (АДО) „Дунав“. Тя е посветена и на Международния ден на река Дунав и на 15-ата годишнина от приемането на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион, каза Боряна Станчева от АДО „Дунав“.

Дунав е специална река, защото е най-международната в света – преминава през най-много държави и, освен географски топоним, е свързана и с културата на всички тези държави, подчерта Станчева.

Тя допълни, че идеята на инициативата е в един ден, в една обща нишка да се свържат всички дунавски общини по реката и да се получи едно общо послание, което да потече по водите на Дунав. Освен това всеки участник в събитието може да качи свое видео или снимка във Фейсбук и така да има и визуално послание.

„Надяваме се тази наша инициатива да се превърне в традиция и да продължи през следващите години“, допълни Станчева.

В пускането на малки биоразградими хартиени лодки се включиха деца, възрастни, представители на организации и местните власти.

„Реката помни“ е и едно от събитията, включени в четиридневната програма на Фестивала на река Дунав. Част от нея са концерти и кулинарен празник.

„Здраве за всички хора по поречието на река Дунав“ е посланието, което е отправил чрез своята лодка кметът на община Белене Милен Дулев. Той допълни, че фестивалът на река Дунав се отбелязва вече над десет години и привлича хиляди посетители, които по този начин отправят своя призив да пазим Дунав.



Източник БТА

ndt1.eu