И в третия си двубой от втората седмица в Лигата на нациите волейболистите ни трябваше да играят 5 гейма.
В Любляна срещу Словения момчетата на селекционера Джанлоренцо Бленджини 2 пъти изоставаха срещу Канада, но не се предадоха и пребориха „кленовите листа“ за 3:2 (25:27, 25:22, 21:25, 25:18). Победата е първа срещу този противник от 2019-а, а лошата серия бе спряна на 5 мача.
България изгуби спечелен гейм за старт на срещата.
В словенската столица световните вицешампион поведоха от началото и няколко пъти стигнаха до 6 точки аванс. За последно при 20:14. След това обаче последва силна канадска офанзива и обрат за 27:25.
Втората част се движеше по подобен начин. 5 точки аванс за нас, за да се стигне до нов деликатен момент. Преднината ни бе заличена – 16:16. Момчетата ни обаче се вдигнаха на щурм и не позволиха обрат след 25:22.
В третия гейм Канада дръпна и стигна до 12:7. Националите догониха при 14:14 и действията продължиха точка за точка. При 21:21 България имаше отличен шанс да направи контра за 22:21. Пропусна го и след това се срина – 21:25.
Момчетата на Бленджини успяха бързо да се отърсят и водеха в четвъртата част при равностоен иначе развой до 16:15. Последваха 4 точки и аванс от 20:15. Краткият опит на противника за догонване и след 25:18 двубоят влезе в тайбрек.
Той тръгна чудесно с 4:0 за България. За да е трудно до самия край, противникът направи последен опит да вземе мача и намали до 11:10 за нас. След това обаче бе нокаутиран и националите ликуваха със сладката победа.
Дежурният реализатор №1 Алекс Николов записа този път 25 точки (2 аса). Аспарух Аспарухов завърши с 12 точки (2 аса).
Капитанът Алекс Грозданов добави 11 (1 ас, 1 блок).
Влезлият като резерва в четвъртия гейм Денислав Бърдаров също приключи с 11 (1 ас, 2 блок) и имаше огромен принос за обрата.
Несъмнено своя даде и разпределителят Мони Николов, който към диригентските си действия добави 8 точки (5 аса, 2 блока).
В предходната среща България записа драматична загуба с 2:3 от домакина Словения, а при старта надви 3:2 световния шампион Италия.
С 4 победи, 3 загуби и 11 точки националите заемат 9-о място (от 18 отбора).
Утре те срещат украинците, които са втори във временното класиране с 5 победи, 2 загуби и 16 точки. Толкова има и лидерът Япония, но той е с мач по-малко, а до момента е спечелил и 6-те си срещи.






































