В Кюстендил откриха изложбата „Калдъръми“

0
7


Във фоайето на театъра в Кюстендил бе открита годишната изложба на школата по рисуване „Новите Майстори“. Тя е озаглавена „Калдъръми“ и показва 47 картини. Пред БТА ръководителят на школата Евгени Серафимов поясни, че в изложбата са подредени най-добрите творби, върху които децата са работили цяла година.

Темата на изложбата е „Калдъръми“ и тя насочва младите художници към любимите на всички българи пейзажи, поясни Серафимов. В изложбата са показани картини с формат 50 на 70, изпълнени в техники като темпер, маслени бои, акварел и акрил. Представени са пейзажи от най-хубавите български кътчета като Копривщица, Мелник, Жеравна и Созопол, които наричаме архитектурни резервати или резервати по българщина допълни Серафимов. „Архитектурата, която те представят, е наистина много стойностна и изчистена от всичко излишно. Това е една естетика, която е издържала на годините, но емоционално ни бърка в сърцето. Като ги видим тия къщи, ние веднага се сещаме за капитан Петко Войвода, сещаме се за Възраждането, сещаме се за ония моменти, в които българите са имали идеал“, каза още Серафимов. По думите му идеалът е това, което липсва на света в момента.

За Евгени Серафимов годишните изложби на школата му „Новите майстори“ са винаги много емоционални, защото след това абитуриентите отиват да учат в университет. „В нашата школа жътвата е напролет. Птиците идват, но нашите отлитат. Сложен и емоционален момент. Кюстендил е от тия градове, чиято съдба е да възпитава страхотни млади хора и след това да се разделя с тях“. Тази година 15 деца от школата са абитуриенти, но ще продължат обучението си в сходни специалности. По думите на Серафимов част от учениците му след време се връщат в Кюстендил и помагат в работата на школата.

Това е четвъртата изложба на школата за тази година. Първо работихме над „Усещане за виолет“, след това върху „Конете като цвят“ и изложбата на икони по случай Възкресение, каза Серафимов.

/РИ/



Източник БТА