Преброителни центрове и сформиране на преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и установяване на гласовете, подадени с бюлетини от машина чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване, предлагат от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), които са внесли в деловодството на Народното събрание днес проектопромени в Изборния кодекс.
Проектът предвижда създаване на преброителна комисия за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък, до 20 000 души. Ако броят на избирателите по списък в общината надхвърля 20 000, тя се разделя на преброителни участъци, в които има до 20 000. Към всеки участък се създава преброителна комисия. Броят на членовете на тези комисии да е равен на броя на членовете на съответната общинска избирателна комисия, предлагат от ПП-ДБ.
Членовете на СИК след приключване на изборния ден запечатват отвора на избирателната кутия с бюлетините със защитна лента, която има уникален номер, който се записва в протокола на СИК при приемане и предаване на изборните книжа. Избирателната кутия е защитена с пломби за еднократна употреба. Едва след получаването на всички кутии с бюлетини за съответния преброителен участък членовете на преброителната комисия пристъпват към броене на бюлетините, като в протокол се отчитат резултатите на база преброителен участък. Обобщаването на данните за гласуване с бюлетина и машинно се извършва от Районна избирателна комисия/Общинска избирателна комисия. Процесът на работа на преброителната комисия може да се проследи чрез видеонаблюдение, включително чрез пряко телевизионно излъчване.
Законопроектът на ПП-ДБ предвижда и провеждане на целогодишни мероприятия за обучение и повишаване на информираността на гражданите за гласуване в чужбина.
Целта е да се гарантира максимално широка публичност и прозрачност при обработката на изборните резултати и по този начин да се повиши доверието на обществеността в изборния процес, посочват в мотивите си вносителите. Обработката на изборните резултати чрез преброителни центрове е разширяваща се практика преди всичко в страните с утвърдени демократични традиции, отбелязват те. България още през 2011 г. на местните и президентските избори беше проведено експеритемнтално преброяване на изборните резултати в преброителен център в община Бобошево. Резултатите от този експеримент бяха високо оценени и от Централната избирателна комисия, и от „Трансперънси интернешънъл“ – неправителствената организация, по чиято идея е проведен експериментът, добавят от ПП-ДБ.
/ТТ/