Бизнес план „Смолян 360 Bike&Run” за организиране на състезание по колоездене и бягане спечели първа награда и премия от 4000 лева на Академията за начинаещи предприемачи BASE в Смолян. Курсисти от академията представиха днес на публична защита разработени бизнес планове, които се състезаваха за награден фонд от 10 000 лв. Завършилите академия BASE показаха своите планове за бизнес начинания, които в по-голямата част от проектите представят тяхната визия и мечта за един по-добър Смолян. Идеи за творческа работилница, ферма за шафран, агенция за киберсигурност, създаване на високотехнологично болнично легло, платформа за директна комуникация между журналисти, експерти и бизнес са част от разработките на завършилите академията.
„Смолян 360 Bike&Run“ ще представлява маратон с 3 различни дистанции по трасе в околностите на града. Авторът на идеята за състезанието Костадин Милов заяви, че наградата ще помогне да се привлече екип от млади хора, с които да се сбъдне състезанието. Той вече е започнал подготовката за „Смолян 360 Bike&Run“. Трасето от 55 км вече е изградено, преминавайки по черни пътища и пътеки край Смолян. В деня на маратона като съпътстваща програма ще се провежда фермерски пазар, ще има зона за деца със състезания за най-малките. Бизнес планът на Костадин Милов спечели призовото място именно със замисъла да се възпитава спортна култура сред младото поколение на Смолян.
Милов разказа, че без наградата и подкрепата на академия BASE би се замислил дали си струва да остане в Смолян. Идеята му е част от негов по-мащабен проект за разгръщане на туристически бизнес в района, базирайки се на изключителните природни дадености. Имаме ангажимента да покажем на местните хора как да привлекат клиентите си и да ценят своя труд, заяви Костадин Милов.
Сред отличените с премия бизнес планове бе и проектът на Мария Хаджидимова за творческа работилница. Тя се е завърнала в Родопите след години, прекарани в чужбина, и вече създава своята творческа работилница. Мария Хаджидимова твори облекла, съхранявайки отмиращи традиции като плетене, тъкане, предене. Сумата от премията ще бъде използвана за спасяване на тъкачен стан, който ще бъде част от работилницата.
Свой инвестиционен план представи и Димитър Костов, на когото преди една година в САЩ бе трансплантирано сърце. Неговият замисъл е за създаване на високотехнологично болнично легло.
Нели Петрова разказа опита си от отглеждане на шафран в градина в Смолянско. Климатичните и почвените условия в Родопите са много подходящи за шафран, а възстановяването на вложенията в подобна плантация е след 3-та година, според Петрова. Тя смята отглеждането на шафран за успешен бизнес модел за Родопите.
С премия от 1500 лв. бе отличен проектът на Нели Келешева за глемпинг стартъп. Тя илюстрира създадена вече туристическа база край смолянско село, основаваща се на новата тенденция в къмпингуването, която съчетава туризъм сред природата и луксозни условия на настаняване. Глемпинг с къща-балон, веранда и лятно кино в планината вече привлича изключителен интерес от страна на туристите, местата за следващото лято вече се резервират.
Преобладаваща част от показаните проекти на курсисти днес бяха представени като вдъхновени от Родопите и Смолян. Бизнес плановете на начинаещите предприемачи не бяха фокусирани върху печалбата, а около идеи и разработки, които носят добавена стойност за спорта, съхраняване на традициите, създаването на по-дружелюбна и успешна среда за младото поколение. Сред авторите на бизнес концепции са хора, завърнали се в Родопите след престой в чужбина или в големите градове. В Родопите е пълно с вдъхновение, заяви Милен Радев. Той е фотограф от София, намерил със семейството си пристан в малкото смолянско село Габрица, където създава творчески и интериорни изделия от тикли.
Светлана Караджова също е сред завръщащите се в Смолян след престой в Китай. Нейната идея е за „Център за образование и култура“ като инвестиция в създаване на благоприятна образователна среда за деца в Смолян.
Наградите на победителите в конкурса бяха определени от жури в състав Александър Грозданов, проектен лидер на програма BASE, Недялка Росенова, банкер и Мария Попалова, работила в редица международни организации като ООН, Human Rights Watch, Немската държавна агенция за международно сътрудничество (GIZ) и др.
С представянето на бизнес плановете завърши обучителната програма в Академията, която продължи 13 седмици. BASE се организира под ръководството на Асоциация на Българските лидери и предприемачи (ABLE) и е финансирана от Фондация „Америка за България“. В Смолян програмата се провежда от сдружение „Нови хоризонти“. В Академията в Смолян се включиха както напълно начинаещи предприемачи, така и курсисти с вече започнал собствен бизнес. Обучителната програма бе напълно безплатна, а участниците получиха базовите умения за развиването на собствен успешен бизнес, посочват от „Нови хоризонти“.
Мариана Баракчиева – Родер разказа как в мотивационно писмо при кандидатстване в университет в Швейцария преди 10 г. е била категорична, че ще се завърне в родния Смолян след завършването си. Участието ѝ като организатор в академия BASE е част от този ангажимент.
В тази академия се създаде едно общество от хора, които са пълни с идеи и всички имат планове да случват нещо, чрез бизнес или доброволчески инициативи, коментира Надежда Митева от екипа на BASE. Тя допълни, че ще продължи периодично събирането на тази общност, разширявайки кръга от съмишленици. Според Надежда Митева академията е много добра инициатива, която доказва, че неправителственият сектор има роля да обединява като ядро и да дава импулс на такава предприемаческа среда.