Учените опровергаха широко разпространената теория за причините за смъртта на цивилизацията на Великденския остров. Известен е със своите моаи – огромни каменни статуи, изобразяващи човешки глави.
Дълго време се смяташе, че цивилизацията е умряла поради пренаселеността. Хората са превзели малкия остров и са унищожили всички природни ресурси, необходими за оцеляване. Но археолози от университетите Бингхамтън и Колумбия стигнаха до извода, че населението на Великденския остров не е твърде многобройно.
Учените посочиха, че Великденският остров е вулканичен и се е образувал в резултат на изригвания преди около милион години. Почвата му никога не е била особено плодородна и хората, които стигнали до острова, трябвало да се сблъскат с трудности.
Първите заселници използвали подсечено земеделие, което включвало изсичане на дървета. Когато дърветата свършиха, жителите на острова прибягнаха до компостиране на растителни отпадъци и скален мулч.
„Обитателите на острова отрязаха парчета открита скала и след това превърнаха тези парчета скала в почва, която възстанови хранителните вещества и я предпази от по-нататъшно изветряне“, обясниха изследователите.
Учените са използвали късовълнови инфрачервени сателитни изображения и технология за машинно обучение, за да оценят броя на древните градини. Резултатите показаха, че около 180 акра са покрити със скален мулч – много по-малко от очакваното.
Учените са стигнали до извода, че по време на пристигането на европейците на острова са живели не повече от 3000 аборигени. Тези хора са оцелели, въпреки ограничените природни ресурси, много дълго време, съобщава Science Advances.