„Изиграй ми приказка“ ангажира с иновативен подход вниманието на глухите деца към художествената литература и изкуството, като разработва театрални версии на класически романи и приказки, и заснема готовите продукции във видео формат, разказват от екипа на проекта. Видеоприказките са разработени в сътрудничество с режисьор и специалист по жестов език и могат да бъдат ползвани свободно в интернет.
На 15 ноември е премиерата на последните две видеа от проекта – „Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери и „Млада Бога“. Събитието ще се проведе в пространството „Щрак” на ул. „Христо Белчев“ 3.
Ще бъдат представени резултатите от изследването на културолога Василка Шишкова – за ролята на жестовия език в театралните постановки за глухи деца. Изследването включва анализи, базирани на интервюта и наблюдения на творческия екип, преподавателите и учениците от СУУУС „Проф. Дечо Денев“. Шишкова e експерт по оценка на културни проекти. Tя ще постави акцент върху взаимодействието между текст и жест и неговото въздействие върху младата публика.
„Културният и образователен принос на проекта „Изиграй ми приказка“ е значителен, с това че дава глас и видимост на глухата общност в културното пространство и насърчава не само интеграцията им в културния живот, но и подхранва въображението и артистично изразяване на децата. Това е важна стъпка към изграждането на среда, в която глухите деца да се чувстват включени и вдъхновени да развиват любов към литературата и изкуството.”, казва ръководителката на проекта Албена Тагарева от фондация „Арт бюро“.
В творческия екип са Анна Данкова – режисура и адаптация, Росица Караджова – глуха актриса и специалист по художествен жестов език, Силвана Павлова – консултант по жестов език, Женя Ставрева – сценограф, и студентите от театралния департамент на НБУ – Вероника Тапарова, Вероника Шомаклийска, Тони Николов и Тома Иванов.
/ДД
/РБ/