Ако не завали, яз. „Камчия“ остава без вода след 108 дни

0
12


Яз. „Камчия“, който захранва южното Черноморие, остава без вода след 108 дни, ако не завали. За поредната потенциална водна криза предупреди бившият екоминистър Емил Димитров в предаването „120 минути“ по bTV. 

Той коментира и безводието в Северна България, което се дължи на ниските нива на питеен ресурс в язовир „Тича“.

По негови думи язовирът отпуска значително по-големи количества за екологичен отток в сравнение с всеки един друг язовир. За сравнение Димитров посочи, че яз. „Камчия“ дава над 3 пъти по-малко вода за екологично чист ток спрямо яз. „Тича“.

Язовир „Тича“ захранва три града: Шумен, Търговище и Велики Преслав. В продължение на 4 години обаче той отпуска воден ресурс за работата на ВЕЦ. Той се равнява на количествата на цел град. „Водата за 1 година на Шумен или за 4 години на Търговище е пусната на един ВЕЦ, за да изтече в морето“, посочи бившият министър. От това следва, че язовир, който има капацитета да захранва 3 града, на практика отпуска количества за четири. По негови думи на всички малки вецове приносът за енергетиката на България е под 1% от тока, който получаваме.

Димитров коментира, че в Северна България е по-трудно извличането на водата заради релефа. Дава оценка и на други язовири, които се смятат за застрашени от засушаване. За яз. „Карагьол“ и „Калин“ например той посочва, че са високопланински язовири. Единият е най-високият, а другият е много остарял. Те дават вода на Дупница и няколко други съседни града. Макар и да ги водят с ниски нива на питейна вода, те не предствляват проблем, посочва бившият екоминистър.

По негови думи „Среченска бара“ – на северозапад, е резервоар, който се управлява много добре. От него се захранват Враца, Мездра и други населени места, които нямат проблеми. Яз. „Ястребино“ дава вода само на Попово в момента. Той обаче не е питеен, а земеделски. Според Димитров яз. „Йовковци“ е един от интересните случаи. Там водата се взимала от 25 м дълбочина и се насочвала към пречиствателните станции. В резултат на това водата, която влиза в язовира е много по-чиста от тази, която се насочва към жителите за питейна. 





Източник 24часа